Zfalšování podpisu u potvrzení o převzetí Potvrzení o zaměstnání

Dotaz ze dne 23. 12. 2018 17:33.

Otázka

Dobrý den, ke dni 11.2.2018 jsem zrušil pracovní poměr u zaměstnavatele ve zkušební době písemně a s potvrzením o doručení. Toto zrušení jsem podal 9.2.2018. Vzhledem k tomu, že jsem nedostával stále Potvrzení o zaměstnání, vyzval jsem HR pracovnici písemně o nápravu a zaslání tohoto potvrzení. Na základě toho jsem poštou později obdržel potvrzení o příjmech pro účel daně, evidenční list důchodového pojištění, ale Potvrzení o zaměstnání jsem nedostal. Na základě toho jsem se obrátil na příslušný Inspektorát práce, který mi po provedené kontrole sdělil, že jsem u zaměstnavatele stvrdil svým podpisem převzetí Potvrzení o zaměstnání a to dne 11.2.2018. Proto je moje stížnost neopodstatněná. Inspektorát práce nemá za povinnost posuzovat pravost podpisu. Vzhledem k tomu, že jsem nic takového nepodepsal a ani jsem dne 11.2.2018 v prostorách bývalého zaměstnavatele nebyl, podpis není můj a já nemám do dnešního dne potřebné potvrzení o zaměstnání, na které mám dle Zákoníku práce, § 313, zákonný nárok a na víc kdosi falzifikoval můj podpis. Jak mohu dále postupovat? děkuji velice za odpověď.

Odpověď

Vážený pane, pokud Inspektorát práce se odmítl Vaším podnětem zabývat, můžete požádat vedoucího Inspektorátu práce o prověření postupu, případně se obrátit na Ministerstvo práce a sociálních věcí, nebo eventuálně - pokud Vám vedoucí nevyhoví - se obrátit na veřejného ochránce práv (nicméně je pravdou, že inspektorát práce pravost podpisu neprověřuje).

Pokud došlo k podvodnému jednání, zřejmě se nejedná o trestný čin podvodu, protože cílem tohoto jednání pravděpodobně nebyla snaha se obohatit. A nejedná se zřejmě ani o nějaký jiný trestný čin. Teoreticky by se mohlo jednat o přestupek podle § 8 zák. č. 251/2016 Sb., ovšem pouze za předpokladu, že byste byl schopen prokázat, že by Vám tímto jednáním vznikla majetková škoda.

Samozřejmě je možné zahájit pracovněprávní spor, kde byste požadoval vydání příslušného dokumentu, musel byste ovšem prokázat, že podpis je falešný. Potom by soud rozhodl, že je zaměstnavatel povinen Vám Potvrzení o zaměstnání vydat a nahradit soudní výdaje, případně i škodu, která Vám tím vznikla. Inspektorát práce by potom mohl uložit veřejněprávní sankci.

Každopádně každá z těchto možností je poměrně komplikovaná a je otázkou zda je efektivní s ohledem na možný zisk v podobě vydání Potvrzení o zaměstnání jí podstupovat. Doporučoval bych spíše písemně vyzvat zaměstnavatele k vydání Potvrzení o zaměstnání s tím, že Vám dosud nebylo doručeno a že k údajnému předchozímu doručení nedošlo a podpis je zfalšován (doporučuji zaslat vedení společnosti).

Pokud byste potřeboval ještě něco doplnit nebo upřesnit, můžete se na nás opět obrátit.

S pozdravem Jan Petr Kosinka

Souhlasím se vším