Dovolená při zkráceném úvazku

Dotaz ze dne 8. 1. 2019 07:18.

Otázka

Dovoluji si poprosit Vás o radu. Jsem na rodičovské dovolené a od 1. 1. 2018 jsem nastoupila u nového zaměstnavatele na částečný úvazek - 0,21, a sice jde o jeden den v týdnu - 9 hodinová pracovní doba.

Chtěla jsem se zeptat, respektive ověřit, na jak dlouhou dovolenou mám nárok?

Podle mého laického úsudku a znění zákoníku práce nesplňuji definici paragrafu 212, protože nemohu ročně odpracovat 60 dní a současně úvazek trvá nepřetržitě po celý rok, tj. nelze uplatňovat ani poměrnou část, a tak by se na mě měl zřejmě vztahovat paragraf 214 - tzn. dovolená za odpracované dny - tj. 1/12 dovolené /21 odpracovaných dnů/kalendářní rok.

Domnívám se tedy, že bych měla mít nárok na dovolenou úměrnou úvazku (1/12 x prům. 52 dní ročně/21), tj. zaokrouhleně 5 dní dovolené /rok (zaměstnavatel poskytuje 5 týdnů dovolené).

Na personálním oddělení mi ovšem tvrdí, že mi vzniká nárok na 1 den. Mám dojem, že spojují paragraf 212 a 214, jejich odůvodnění je následující:

" Při odpracovaných 60 směnách/dnech za rok při úvazku 0,21 vzniká zaměstnanci nárok na 5 dnů dovolené. Pokud není odpracováno 60 dní/směn při úvazku 0,21, tak náleží zaměstnanci nárok pouze za každých 21 odpracovaných dní 1/12 = 0,4 dovolené. Za celý rok bude odpracováno cca 52 směn, takže 2 x 0,4=0,8, po zaokrouhlení vzniká nárok na 1 den. "

Myslím, že to je chybná interpretace, jednak zákoník práce nehovoří o odpracovaných směnách (které mohou mít různou délku) , ale o odpracovaných dnech; a dle výše citovaného výkladu by pak byl vlastně zvýhodněn ten, kdo má stejnou výši úvazku rozloženého např. do dvou dnů.

Mnohokrát Vám děkuji za Vaši ochotu!

Odpověď

Dobrý den,

budu se snažit zodpovědět Vámi položený dotaz. Obecně platí, že pokud zaměstnanec dle dohody se zaměstnavatelem pracuje na zkrácený úvazek, tak jako tomu máte Vy (tedy má tzv. kratší pracovní dobu), nemá to na jeho nárok na dovolenou zásadně vliv. I takový zaměstnanec má právo nejméně na 4 týdny dovolené za rok, resp. ve Vašem případě na 5 týdnů dovolené jako ostatní zaměstnanci Vašeho zaměstnavatele. Rozdíl je ovšem v tom, že pro zaměstnance pracujícího na plný úvazek s rovnoměrně rozvrženou pracovní dobou 5 týdnů dovolené odpovídá 25 dnům dovolené (5 týdnů x 5 pracovních dní), zatímco pro zaměstnance pracujícího 1 den v týdnu to znamená jen 5 dní dovolené (5 týdnů x 1 pracovní den).

Zajímalo Vás, jak je definována odpracovaná směna. Zde se budu opírat o komentář v programu Aspi, kde je k tomuto tématu v § 214 Zákoníku práce uvedeno: "I pro dovolenou za odpracované dny se pro účely sečítání odpracovaných dnů používá obecné pravidlo o tom, že za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny. Části směn odpracované v různých dnech se pro tento účel nesčítají. Jako doby odpracované se považují nejen dny, kdy zaměstnanec fakticky pracoval, ale také náhradní doby upravené v § 348 odst. 1 s výjimkami pro účely dovolené uvedenými v § 216 odst. 2."

Ve Vašem případě je však nutné dále zohlednit velmi malý pracovní úvazek. V tomto směru s Vámi souhlasím, že Vám nemůže, vzniknout dovolená za kalendářní rok, protože pro tu je potřeba, abyste odpracovala alespoň 60 dnů (což představuje při práci 1 den v týdnu alespoň 60 odpracovaných týdnů, což však kalendářní rok nemá a objektivně to tedy nelze dosáhnout). Měl by Vám tedy vzniknout nárok na dovolenou za odpracované dny dle § 214 Zákoníku práce, jak jste sama v dotaze uvedla.

Jestliže tedy pracujete jen 1 den v týdnu, nárok na dovolenou za odpracované dny Vám vznikne nejdříve až po odpracování 21 týdnů, a to v délce 1/12 za každých odpracovaných 21 dnů.

Pokud budeme vycházet z předpokladu, že Váš pracovní poměr bude trvat po celý kalendářní rok tj. 52 týdnů, tedy i 52 pracovních dnů, vznikne Vám nárok na dovolenou ve výměře 2/12 z 25, tedy 4,16 dnů, které je však třeba zaokrouhlit v souladu s § 216 odst. 4). Možná si řeknete, jak jsem k tomuto výsledku dospěla? Na každých 21 dnů připadne 1/12 z 25. Výpočet by tedy fakticky vypadal takto: 2 x (25/12) = 4,16 tj.

Pokud se týká zaokrouhlování, Zákoník práce je výslovně neřeší a praxe u zaměstnavatelů se v tomto směru různí. Někteří zaokrouhlují aritmeticky (obvykle takto pracují i mzdové programy), což by ve Vámi zmíněném případě znamenalo 4 dny dovolené. Jiní v rámci ochrany zaměstnanců zaokrouhlují vždy na celé půldny nahoru, což by ve Vašem případě znamenalo 4,5 dnů dovolené.

Ve Vašem případě by měl zaměstnavatel v rámci zásady rovného zacházení dovolenou zaokrouhlit tak, jak to dělá u všech ostatních zaměstnanců. Fakticky by tedy měl vzniknout nárok na 4 týdny (4 x 1 den) dovolené (případně dle způsobu zaokrouhlení ještě jeden půlden dovolené k tomu), v rámci které Vám bude proplaceno jako náhrada mzdy za dovolenou celkem 36h (4x9) zmeškané pracovní doby. Bude-li počítáno s nárokem 4,5 dne dovolené, pak Vám má být proplacena náhrada mzdy za 40,5h (4,5x9h) zmeškané pracovní doby.

Ve svém dotaze také zmiňujete stanovisko Vašeho zaměstnavatele, ze kterého vyplývá, že by Vám měl vzniknout nárok na dovolenou v rozsahu 1 dne. Rozdíl ve výpočtu je ten, že zaměstnavatel považuje za základ, ze kterého vypočítává nárok na dovolenou uváděných 5 dnů dovolených (tj. zkrácený rozsah dovolené za kalendářní rok). Váš dotaz jsem probírala s naším externím konzultantem, se kterým jsme se shodli na výše uvedeném stanovisku, které by mj. mělo podporovat výše zmiňovaný rovný přístup k zaměstnancům. V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit. S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším