Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Zrušení zaměstnavatele
Otázka
Dobrý den,jsem na RD ,která mi končí v červenci 2019, jsem znovu těhotná,ale můj zaměstnavatel již neexistuje a já žádnou výpověď nedostala. Nevím tedy kam se po dočerpání RD obrátit a zda mám nárok na PPM. Moc děkuji za odpověď a hezký den
Odpověď
Dobrý den,
jestliže se jednalo o zaměstnavatele - právnickou osobu, je otázkou, zda zaměstnavatel přešel pod jiného zaměstnavatele (např. převzetím,fúzí, rozdělením apod.nebo došlo k jiné formě likvidace s nástupcem), nebo nástupce není a došlo k likvidaci zaměstnavatele. A pokud nastala tato druhá možnost, zda likvidace ještě probíhá, nebo už byla ukončena. Zcela na okraj lze ještě poznamenat, že pokud by se jednalo o zaměstnavatele fyzickou osobu, která by zemřela, bylo by možné se obrátit na její dědice.
V prvním případě - existuje nástupce zaměstnavatele - je potřeba se obrátit na něho.
Ve druhém případě - dosud probíhá likvidace - je třeba se obrátit na likvidátora, který by Vám měl dát řádně výpověď a případně vyplatit i odstupné (respektive jej zahrnout do pohledávek a náležitě vypořádat).
Ve třetím případě - likvidace byla již ukončena - bohužel již neexistuje subjekt, po kterém byste mohla vymáhat svoje nároky, čili pracovní smlouva zanikla zánikem jedné ze smluvních stran a odstupné není po kom vymáhat (snad kromě kompenzace od Úřadu práce ve výši 65% nevyplaceného odstupného, pokud splníte podmínky pro evidenci na Úřadu práce, viz níže).
Informace o tom, jaké právní postavení má Váš zaměstnavatel, můžete zjistit z obchodního rejstříku (dostupné na internetu), když zadáte příslušné IČO. Případně se na nás můžete ještě obrátit a svůj dotaz upřesnit.
Co se týká nároku na PPM, je třeba nejprve zjistit, zda a případně kdy Vám zanikla pracovní smlouva, z toho potom vyplyne,jestli jste splnila podmínky nároku na PPM.
Základní podmínkou nároku na PPM je účast na pojištění v době nástupu na PPM nebo alespoň v ochranné době. Ochranná doba pro případy uplatnění nároku na peněžitou pomoci mateřství u žen, jejichž pojištění skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo.
Druhou podmínkou je, že jste měla za poslední dva roky účast na pojištění v trvání alespoň 270 dní.
Pro posouzení splnění výše uvedených podmínek je zásadní, zda a případně kdy Vám pracovní smlouva skončila. Od této informace se bude rovněž odvíjet, zda se případně můžete zaevidovat i na Úřadu práce a požádat jednak o kompenzaci (65%) za nevyplacené odstupné (pokud Vám je např. likvidátor nevyplatí v prvním výplatním termínu) a jednak o podporu v nezaměstnanosti (lze současně pobírat rodičovský příspěvek a podporu v nezaměstnanosti, nikoliv však PPM a podporu v nezaměstnanosti!).
Podmínkou nároku na podporu v nezaměstnanosti je, že uchazeč o zaměstnání získal v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 12 měsíců (započítává se i doba rodičovské dovolené během trvání pracovního poměru), požádal krajskou pobočku Úřadu práce ČR, u které je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání, o poskytnutí podpory v nezaměstnanosti a ke dni, k němuž má být podpora v nezaměstnanosti přiznána, není zaměstnán v tzv. kolidujícím zaměstnání, není poživatelem starobního důchodu ani nepobírá dávky nemocenského pojištění (PPM). Zaevidovat se na Úřadu práce je tedy možné pouze po dobu čerpání rodičovského příspěvku, nikoliv po dobu pobírání PPM. Doba evidence u úřadu práce se však nezapočítává ani do doby pojištění pro nárok na PPM (270 dní viz výše), ani do ochranné doby pro vznik nároku na PPM (180 dní od ukončení zaměstnání, viz výše).
Pokud byste potřebovala ještě něco upřesnit, můžete se na nás opět obrátit.
S pozdravem Kosinka