Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Odstupné
Otázka
Dobrý den, nastoupil jsem do zaměstnání jako invalidní důchodce. Po roce mi byla smlouva přepsána na dobu neurčitou. Mam nárok na odstupné při výpovědi ze strany zaměstnavatele? Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
pokud pracujete na základě pracovní smlouvy (nikoliv dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti), řídí se tento vztah Zákoníkem práce bez ohledu na to, že pobíráte invalidní důchod.
Nárok na odstupné je upraven v § 67 ZP. Odvíjí se od způsobu skončení pracovního poměru a délky jeho trvání.
Nárok na odstupné má zaměstnanec, pokud pracovní poměr končí výpovědí nebo dohodou z následujících důvodů: a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část b) přemisťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část c) nadbytečnost zaměstnance
Výše odstupného je pak odvislá od délky trvání pracovního poměru, kdy platí: - pracovní poměr trval méně než 1 rok - odstupné ve výši jednonásobku průměrného výdělku - PP trval 1 až 2 roky - dvojnásobek průměrného výdělku - PP trval alespoň 2 roky - trojnásobek průměrného výdělku.
Přičemž platí, že odstupné může být z rozhodnutí zaměstnavatele (někdy toto obsahuje už pracovní smlouva) vyšší, nikoliv nižší.
Do této doby se započítává celý Váš pracovní poměr od jeho vzniku, tedy i první rok, dokud jste měl pracovní poměr na dobu určitou.
V případě dalších nebo navazujících dotazů nás můžete opět kontaktovat.
S pozdravem
Markéta Vávrová
Občanská poradna Společnou cestou