Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Dohoda
Otázka
Dobry den,mam dotaz.Jsem temer dva roky zamestnana v jedne fabrice,ale nyni jsem si nasla novou praci.A chtela bych se zeptat,do kolika let veku ditete me musi zamestnavatel pustit dohodou.Mam 13lete dite a jsem samozivitelka.Dekuji.
Odpověď
Dobrý den,
odpověď na Váš dotaz jsem hledala v právní úpravě Zákoníku práce (Z.č. 262/2006 Sb). Chcete-li ukončit pracovní poměr dohodou, je potřeba, aby se obě strany (zaměstnavatel i zaměstnanec) dohodli a dohoda byla sepsána písemně (§ 49). Pracovní poměr pak bude končit sjednaným dnem. Ve svém dotazu píšete, že jste samoživitelka a pečujete o 13letého syna. Bohužel zaměstnavatel na toto nemusí brát zřetel a s rozvázáním pracovního poměru dohodou nemusí souhlasit.
Pokud by tedy nastala tato situace, můžete pracovní poměr ukončit podáním výpovědi. Na toto pamatuje § 50 odst.3 ve kterém je uvedeno, že zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu. Dáte-li výpověď, skončí Váš pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba musí být stejná pro zaměstnavatele i zaměstnance a činí nejméně 2 měsíce (§ 51 odst. 1).
Jen pro doplnění, bych zmínila, že ať už bude Váš pracovní poměr ukončen dohodou nebo výpovědí z Vaší strany zaměstnance, nemáte ze zákona nárok na odstupné.
Pokud budete potřebovat další radu, můžete se na nás obrátit telefonicky nebo elektronickou formou.
S pozdravem
Jindřiška Bouzek Mattasová
Občanská poradna Společnou cestou