Těhotenství

Dotaz ze dne 30. 3. 2020 21:01.

Otázka

Dobrý den ráda bych se zeptala dala jsem výpověď dohodou. Nastoupila do nové práce jsem dva měsíce ve zkušební době a zjistila jsem že jsem těhotná. Podle výpočtu paní doktorky jsem o tehotnela ještě ve staré práci dva dny před výpovědí. Když mi dají ve zkušební době výpověď budu moc jít marodit zpětně na minulého zaměstnavatele.Dekuji za odpoved

Odpověď

Dobrý den,

ve svém dotazu uvádíte, že jste otěhotněla ještě ve staré práci, nicméně jste nyní v novém pracovním poměru. Pokud by s Vámi zaměstnavatel ukončil tento nový pracovní poměr, a to ve zkušební době nebo po jejím uplynutí, pak případnou dočasnou pracovní neschopnost řeší poslední zaměstnavatel. Taktéž případnou peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Na tu byste mohla mít nárok tehdy, pokud byste měla v posledních dvou letech odpracováno alespoň 270 dnů (počítáno ke dni nástupu na PPM) a mezi ukončením pracovního poměru a nástupem na PPM by neuběhlo více jak 180 dnů (což ve Vašem případě byste mohla splňovat).

PPM se vyplácí od 6-8 týdne před termínem porodu a 22 týdnů po porodu (celkem 28 týdnů, u vícerčat 37 týdnů). Více informací najdete na https://www.cssz.cz/web/cz/penezita-pomoc-v-materstvi .

Pokud byste neměla nárok na PPM, ale byla v době porodu zaměstnána, mohla byste požádat o nemocenské v souvislosti s porodem. Pracovní neschopnost by lékař vystavil 6 týdnů před porodem a ukončil 6 týdnů po porodu, pakliže by netrvala z jiného důvodu déle.

Ať byste pobírala či nepobírala některou z výše uvedených dávek, je možné ode dne porodu pobírat rodičovský příspěvek. V současné době má nárok na rodičovský příspěvek rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte. Od 1.1.2020 se celková výše rodičovského příspěvku mění na 300 000 Kč (platí pro nové žadatele o příspěvek a zpravidla i pro stávající příjemce). Více informací i formuláře najdete na https://www.uradprace.cz/web/cz/statni-socialni-podpora .

Pokud jde o současný pracovní poměr, kdy jste ve zkušební době, pak zaměstnavatel s Vámi může ukončit pracovní poměr bez ohledu na Vaše těhotenství (pouze ve zkušební době, nikoli po ní). Zákoník práce dále stanoví, že zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance.

Ukončí-li s Vámi zaměstnavatel pracovní poměr ve zkušební době a uzná-li Vás ošetřující lékařka práce neschopnou, pak pro nárok na nemocenské je důležité, aby Vás uznala práce neschopnou do 7 dnů po skončení pracovního poměru. Nemocenské se vyplácí od 14. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti. Prvních 14 dnů vyplácí zaměstnavatel náhradu mzdy, ale pouze v situaci, kdy trvá pracovní poměr.

Je důležité vědět, že nemocenské je vypláceno, resp. se vyřizuje, vždy u posledního zaměstnavatele, u kterého jste byla zaměstnaná. To znamená, že zpětně na minulého zaměstnavatele jít marodit, nemůžete.

Pokud byste potřebovala další bližší informace, můžete se na nás obrátit elektronickou cestou.

S pozdravem

Jindřiška B. Mattasová

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším