Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Vypovedni lhuta
Otázka
Dobrý den.pro nedostatek prace dostal zamestnanec vypoved.muze zamestnavatel v teto dobe platit snizenou 60 procentní mzdu? Diky za odpoved
Odpověď
Dobrý den,
odpověď na Váš dotaz jsem hledala na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí a v právní úpravě zákoníku práce (Z č. 262/2006 Sb.).
Ministerstvo práce a sociálních věcí vychází z právní úpravy zákoníku práce (Z č. 262/2006 Sb.), ve kterém jsou v hlavě III definovány překážky v práci na straně zaměstnavatele a podle této úpravy mohou zaměstnavatelé nynější nastalou koronavirovou situaci řešit buď podle § 208 nebo § 209, popřípadě i § 207 zákoníku práce.
Záleží tedy na tom, pod jaký tip situace Vás zaměstnavatel podřadil. To má pak dopad i na výši náhrady mzdy, zda to bude 60%, 80% nebo 100%. Zde upozorňuji, že se jedná o náhradu mzdy, tedy za dobu, kdy zaměstnavatel nemůže přidělovat práci a zaměstnanec zůstává doma. Pokud však zaměstnanec pracuje, náleží mu mzda podle pracovní smlouvy nebo mzdového výměru, tedy 100% (pokud část pracovní směny pracuje a část je doma, pak za práci náleží 100% mzdy a za setrvání doma náhrada mzdy 60 - 100%).
Jen pro doplnění bych Vás upozornila, že kromě písemného ukončení pracovního poměru výpovědí, by měl mít zaměstnanec také písemné vyrozumění o tom, že dochází k omezení provozu zaměstnavatele z důvodu XY, zaměstnanec například zůstává z důvodů překážek na straně zaměstnavatele doma podle § 207 nebo 208 nebo 209 ZP a bude mu náležet náhrada mzdy například ve výši 60% od určitého data.
Výpovědní doba sama o sobě tedy není důvodem pro výplatu mzdy v nižší výměře. Vždy platí výše mzdy sjednaná ve smlouvě nebo stanovená mzdovým výměrem. Pokud je omezen provoz, pak záleží na tom, zda zaměstnanec práci vykonává nebo nevykonává a náleží mu náhrada mzdy případně v nižší výměře než je mzda.
Pokud budete potřebovat další informace, můžete se na nás obrátit elektronickou cestou.
S pozdravem
Jindřiška B. Mattasová
Občanská poradna Společnou cestou