výpověd

Dotaz ze dne 11. 4. 2021 15:55.

Otázka

Dobrý den , ráda bych se zeptala ohledně výpovědi ,pobírám rentu z bývalého zaměstnání,nyní pracuji pod obcí jako údržba zeleně, mám smlouvu na dobu neurčitou a chtěla bych dát výpoved, když podám výpověd a půjdu na úřad práce nepřijdu o rentu. A nebo dá se změnit pracovní smlouva z doby neurčité na dobu určitou? Předem děkuji za odpověd

Odpověď

Dobrý den,

s odpovědí na Vaše otázky začnu od konce - změny pracovní smlouvy jsou věcí dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Ptáte se, zda lze změnit pracovní smlouva z doby neurčité na dobu určitou - ano, možné to je. Nicméně musím upozornit na omezení případných opakování pracovních poměrů na dobu určitou. V zákoníku práce v § 39 jsou stanovena určitá pravidla, jak se může prodlužovat (opakovat) pracovní poměr na dobu určitou s tím, že takový pracovní poměr může trvat maximálně 9 let, resp. lze prodlužovat nejvýše 2x a vždy nejvýše o 3 roky. Po posledním možném prodloužení je pracovní poměr automaticky považován za pracovní poměr na dobu neurčitou - a to za předpokladu, že o to stojí zaměstnanec.

Tedy, abych se vrátila k odpovědi na Vaši otázku: změna smlouvy z doby neurčité na dobu určitou možná je. Z Vašeho dotazu chápu, že Vaší hlavní motivací je skončit v zaměstnání. K tomu je možné využít institut výpovědi (tedy že Vy dáte výpověď) anebo sepsat se zaměstnavatelem dohodu o skončení pracovního poměru.

Způsob skončení pracovního poměru má ale vliv na výši vyplácené podpory v nezaměstnanosti, pokud po skončení pracovního poměru se zaměstnanec eviduje u úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Standardně je výše podpory v nezaměstnanosti 65% první dva měsíce evidence, 50% další dva měsíce evidence a po zbytek podpůrčí doby 45% z průměrného měsíčního čistého výdělku v posledním ukončeném zaměstnání. Pokud zaměstnanec bez vážného důvodu ukončí poslední zaměstnání sám výpovědí nebo dohodou se zaměstnavatelem, náleží mu podpora v nezaměstnanosti ve výši 45% průměrného měsíčního výdělku po celou podpůrčí dobu. Vážnými důvody jsou například péče o dítě do 4 let, zdravotní důvody, jiné vážné osobní důvody (pro detaily doporučuji kontaktovat úřad práce).

Plynule se tak dostáváme k dotazu, který jste položila jako první. Pakliže skončíte v zaměstnání a evidujete se u úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, renta Vám bude dále vyplácena, a to podle § 271b odst. 3 zákoníku práce:

"Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity podle odstavce 1 přísluší i zaměstnanci, který je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání; za výdělek po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání se považuje výdělek ve výši minimální mzdy platné v den prvního zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Pobíral-li zaměstnanec před tím, než se stal uchazečem o zaměstnání, náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti, přísluší mu tato náhrada po dobu zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání v takové výši, ve které mu na ni vzniklo právo za trvání pracovního poměru nebo právních vztahů založených dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr. Po skončení zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání se při výpočtu náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity postupuje u všech poškozených podle odstavce 1."

Doporučuji se ještě informovat na místě příslušné pobočce úřadu práce, než ze zaměstnání odejdete.

S pozdravem

Markéta Vávrová

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším