Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Chci dát výpověď
Otázka
Dobrý den.od 27.7.jsem na neschopence.k 1.8 jsem dal výpověď. Po měsíci mi psal zaměstnavatel že doba na nemocenské se do výpovědní doby 2 měsíce nepočítá.az začnu znova pracovat tak se musí napsat nová výpověď.jak to tedy je? Díky
Odpověď
Dobrý den,
při ukončení pracovního poměru výpovědí se rozlišuje, která ze stran uplatnila výpověď z pracovního poměru. Pokusím se Vám nastínit rozdíly:
a) Výpověď uplatní zaměstnanec - Zaměstnanec na rozdíl od zaměstnavatele není ve věci výpovědi nijak omezen. Může dát výpověď ze zaměstnání bez uvedení důvodu nebo naopak z jakéhokoliv důvodu. Zároveň výpověď může dát i v průběhu dočasné pracovní neschopnosti, přičemž v tomto případě dočasná pracovní neschopnost "nestaví" běh výpovědní doby. Jinými slovy - jestliže jste dal zaměstnavateli výpověď 27. 7. (předpokládám, že výpověď byla v průběhu července doručena), běží Vám výpovědní lhůta od 1. 8. 2021. Pracovní poměr Vám skončí 30. 9. 2021 (pokud byste měl odlišně sjednanou délku výpovědní doby např. na tři měsíce, tak by se datum ukončení pracovního poměru posouval).
b) Výpověď uplatní zaměstnavatel - Zaměstnavatel na rozdíl od zaměstnance musí ve výpovědi uvést zákonný výpovědní důvod. Zároveň nemůže dát zaměstnanci výpověď během trvání dočasné pracovní neschopnosti (až na výjimky, zejména z důvodu zrušení zaměstnavatele). A v neposlední řadě platí, že běh výpovědní doby u výpovědi podané zaměstnavatelem může přerušit dočasná pracovní neschopnost, pokud by měla výpovědní doba uplynout v době pracovní neschopnosti (ochranná doba) - viz § 53 odst. 2 Zákoníku práce, ve kterém je uvedeno:
"Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá."
V praxi to např. může znamenat, že zaměstnanec dostane výpověď, začne mu běžet výpovědní doba a následně je uznán dočasně práceneschopný. V tento okamžik pak záleží na tom, zda pracovní neschopnost skončí ještě během výpovědní doby nebo až po "jejím skončení". V prvním případě (pracovní neschopnost skončí před uplynutím výpovědní doby) pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby (ve Vašem případě 30.9.). V druhém případě (pracovní neschopnost bude trvat i po uplynutí výpovědní doby, tj. po 30.9.) pracovní poměr skončí až po skončení pracovní neschopnosti a tolika dnech, kolik činila pracovní neschopnost ve výpovědní době. Ledaže byste se zaměstnavatelem dohodli jinak.
Z výše uvedeného vyplývá, že Váš pracovní poměr Vám skončí 30. 9. 2021. A i v případě, kdy byste se vrátil po skončení dočasné pracovní neschopnosti v průběhu září do práce, nebude nutné podávat výpověď znovu.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna Společnou cestou