Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Výpověď
Otázka
Dobrý den. Jsem v dlouhodobé pracovní neschopnosti, pracuji jako prodavačka na malé prodejně kde jsme pouze dvě. Během mé neschopnosti přijal zaměstnavatel další prodavačku a to na dobu neurčitou v podstatě za mě. V pracovní smlouvě máme jako místo výkonu napsané všechny provozovny zaměstnavatele v ČR. Očekávám tudíž , že po uschopnění mi oznámí, že budu pracovat na prodejně v jiném městě, aby se mě tak zbavil. Už to v minulosti prý takto udělal. On samozřejmě nepotřebuje prodavačku na jiné prodejně a očekává, že nebudu souhlasit a tím se mě zbaví. Musí mi tedy potom dát písemnou výpověď, když nebudu souhlasit a jaký tam asi uvede důvod? Znamená to, že nebudu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti? On mi asi nemusí dávat ani přeřazení písemně, když ve smlouvě je to co je a jen mi to ústně oznámí? Mohu se nějak bránit? Třeba tím, že ze zdravotních důvodů nejsem schopná dojíždět někam dál? Byla mi nyní uznána osoba zdravotně znevýhodněná a to trvale. Píše se tam, že jde o osobu, která má zachovánu schopnost vykonávat soustavné zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost, ale její schopnosti být nebo zůstat pracovně začleněna, vykonávat dosavadní povolání nebo využít dosavadní kvalifikaci nebo kvalifikaci získat jsou podstatně omezeny z důvodu jejího dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu.
Odpověď
Dobrý den,
ve svém dotaze uvádíte, že máte v pracovní smlouvě sjednáno jako místo výkonu práce všechny provozovny zaměstnavatele v ČR. Pokud je to přiměřené ujednání (což může být v případě pozice prodavačky v prodejně diskutabilní), pak takto sjednané místo výkonu práce být může. Zákoník práce však stanoví potřebu sjednat i pravidelné pracoviště pro stanovení cestovních náhrad a pokud ve smlouvě sjednáno není, pak fiktivně určuje "Jestliže je však místo výkonu práce sjednáno šířeji než jedna obec, považuje se za pravidelné pracoviště obec, ve které nejčastěji začínají cesty zaměstnance za účelem výkonu práce. Pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad nesmí být sjednáno šířeji než jedna obec.".
Podle našeho názoru, pokud by Vás zaměstnavatel vyslal k výkonu práce do jiné prodejny v jiné obci, může tak učinit bez Vašeho souhlasu (nicméně toto by mohlo být právě diskutabilní), avšak by Vám náležely cestovní náhrady (nad rámec mzdy), neboť podle zákoníku práce pravidelným pracovištěm je obec, kde začínají Vaše cesty za účelem výkonu práce. Hezky popsaná problematika je například zde: https://www.pamprofi.cz/33/vliv-obsahu-pracovni-smlouvy-na-cestovni-nahrady-uniqueidmRRWSbk196FNf8-jVUh4EvMTzwP8b0yIoi3ehGYe2PDKrsDqLfA6YQ/
V případě potřeby doporučuji zaměstnavatele upozornit na tento aspekt jeho rozhodnutí přeložit Vás do jiné obce k výkonu práce.
V dotazu se nadále ptáte, jaký důvod by asi zaměstnavatel uvedl ve výpovědi. Na to je těžké odpovědět. O nadbytečnost nejde, neboť výpověď pro nadbytečnost může dát zaměstnavatel jen v případě, že dle Nejvyššího soudu ČR "rozhodnutí zaměstnavatele (příslušného orgánu) sledovalo změnu úkolů zaměstnavatele, technického vybavení, snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo jinou organizační změnu, pomocí níž měl být regulován počet zaměstnanců a jejich kvalifikační složení tak, aby zaměstnavatel nadále zaměstnával jen takový počet zaměstnanců a v takovém kvalifikačním složení, jaké odpovídá jeho potřebám." Nadbytečností nemůže tak řešit situaci, kdy byly a jsou dvě pozice prodavačky a on by tím řešil ukončení pracovního poměru zaměstnankyně, za níž přijal náhradu.
Jaký jiný důvod by mohl pro výpověď v této situaci využít, těžko říci, nadbytečnost by pravděpodobně po Vašem návratu nastala u nově přijaté zaměstnankyně. Nicméně je možné, že zaměstnavatel Vám zkusí dát výpověď pro nadbytečnost. K tomu se však pojí výpovědní doba (bud s výkonem práce a mzdou nebo bez výkonu práce, ale s náhradou mzdy) a odstupné. Bude na Vás, zda výpověď napadnete pro neplatnost.
Pokud by se zaměstnavatel rozhodl k jinému kroku, bude otázka oprávněnosti takového jednání. Předjímat všechny varianty a důvody nelze (dohoda o skončení pracovního poměru, okamžité zrušení pracovního poměru).
Doporučuji promyslet, zda reálně chcete nadále u tohoto zaměstnavatele pracovat, na jaké podmínky byste přistoupila. Je však dobré myslet na to, že pokud byste ukončila pracovní poměr dohodou nebo výpovědí bez vážného důvodu (např. zdravotní důvody) nebo bez důvodu organizačních změn na straně zaměstnavatele, a pokud byste se přihlásila na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání a požadovala podporu v nezaměstnanosti, pak by Vám náležela podpora ve snížené výměře 45% průměrné mzdy po celou dobu její výplaty.
Jde poměrně o rozsáhlou problematiku. Proto potřebujete-li více informací, doporučuji kontaktovat nás nebo jinou nejbližší občanskou poradnu - https://www.obcanskeporadny.cz/cs/poradny .
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu Společnou cestou