Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Zaměstnavatel nezaslal potřebné dokumenty
Otázka
Dobrý den, ráda bych se na vás obrátila s dotazem, ohledně brigády. Nyní jsem OSVČ a vzhledem k nutnému odevzdání daňového přiznání jsem potřebovala od minulého zaměstnavatele zaslat růžové prohlášení. V tu dobu jsem zároveň s brigádou ještě studovala a potřebuji to dodat k daňovému přiznání. Bývalý zaměstnavatel mi sdělil, že mi to zašle, avšak nestalo se tak. Přestal brát tel., odpovídat na sms a dělá mrtvého brouka. Mám nějakou možnost, jak postupovat dále, popřípadě na koho se obrátit?
Předem velice děkuji za odpoveď.
S pozdravem
Odpověď
Dobrý den,
ve svém dotazu bohužel nepíšete, zda jste se obrátila přímo na svého zaměstnavatele a nebo na jeho mzdovou účetní, která by měla mít tyto věci na starosti. Proto bych jako první krok Vám doporučila, obrátit se na mzdovou účetní bývalého zaměstnavatele, pokud jste tak již neučinila.
Ptáte se, zda máte nějakou možnost, jak postupovat dál, popřípadě na koho se obrátit? V právní úpravě zákona o daních z příjmů (z č. 586/1992 Sb.) můžeme najít vyjádření v § 38j odst. 3, že cituji: "na žádost poplatníka je plátce daně povinen za období, za které byla vyplácena nebo zúčtována mzda, vystavit nejpozději do deseti dnů od podání žádosti doklad o souhrnných údajích uvedených ve mzdovém listě, které jsou rozhodné pro výpočet základu daně, daně, záloh a pro poskytnutí slevy na dani a daňového zvýhodnění." To znamená, že pokud by Vám mzdová účetní, popř. zaměstnavatel na Vaši žádost do deseti dnů doklad o souhrnných údajích uvedených ve mzdovém listě neposlali, dopustili by se porušení zákona.
Doporučila bych Vám tedy, nejdříve se obrátit na mzdovou účetní bývalého zaměstnavatele a pokud neuspějete, pak se poradit na místně příslušném finančním úřadu o radu a dalším postupu.
Pokud budete potřebovat další informace, můžete se na nás obrátit telefonickou nebo elektronickou cestou.
S pozdravem
Jindřiška B. Mattasová
Občanská poradna Společnou cestou