Zkrácený úvazek po neplaceném volnu

Dotaz ze dne 5. 8. 2023 22:10.

Otázka

Dobrý den,

ráda bych Vás poprosila o radu. Dne 2.1.2023 mi skončila 3letá rodičovská dovolená. Po vzájemné dohodě se zaměstnavatelem mi bylo písemně schváleno neplacené volno po dobu 1 roku, které mi tedy končí 2.1.2024. Ráda bych se vrátila na zkrácený úvazek, a tady bohužel u zaměstnavatele narážím. Jelikož pracuji v korporátní firmě, schvaluje se každá pracovní pozice na vyšších místech. Museli by pro mne nové místo (=se zkráceným úvazkem) vytvořit, a s ohledem na výhledově nízké objemy zakázek toto zatím neschválili. Domluvili jsme se na další schůzce v září 2023, kdy se znovu posoudí, zda firma nového člověka "uživí". Původně jsem byla ochotná nastoupit už v říjnu, spíše ale už nepočítám, že mě firma bude chtít s požadavkem na zkrácený úvazek zpátky. A teď bych potřebovala poradit, jak nejlépe a pro mě nejvýhodněji se s firmou rozloučit, pokud pro mne skutečně nové místo nevytvoří. Počítám, že mám nárok na odstupné, ale nevím, od kterého měsíce. Zda mám nechat doběhnout lhůtu do ledna, nebo mám ukončit pracovní poměr dohodou dříve, dejme tomu k tomu říjnu, jak jsme se původně ústně domluvili. Jak je to potom s úřadem práce a podporou v nezaměstnanosti? Může běžet současně odstupné a podpora v nezaměstnanosti? Jaké podklady budu pro úřad práce potřebovat? A případně pokud firma skutečně nové místo vytvoří, ale nebude odpovídat mým požadavkům (jen 50% úvazek místo mnou navrhovaného 75%), jsem povinna pozici přijmout? Pokud s navrhovaným nebudu souhlasit, jaké to pro mne bude mít důsledky? V těchto otázkách nemám vůbec jasno a budu moc ráda za Vaše rady.

S díky a srdečným pozdravem,

Odpověď

Dobrý den,

Váš dotaz je velmi komplexní, není jednoduché na něj odpovědět, pokusím se o to shrnutím v několika bodech:

Zákon zaměstnavateli ukládá povinnost, aby Vás po rodičovské dovolené zařadil na práci odpovídající pracovní smlouvě (tedy nikoli na pracoviště, na původní "židli"). To platí i pro návrat z neplaceného volna - zaměstnavatel je povinen přidělovat práci dle platné pracovní smlouvy a zaměstnanec je povinen tuto práci vykonávat.

V rámci této práce podle Vaší platné pracovní smlouvy můžete žádat zaměstnavatele o zkrácený úvazek - nárok na kratší pracovní dobu či jinou úpravu pracovní doby má každá zaměstnankyně či zaměstnanec, který pečuje o dítě mladší než 15 let. Zaměstnavatel je této žádosti povinen vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.

Z toho, co píšete, jsem ovšem pochopil, že zaměstnavatel pro Vás pozici dle pracovní smlouvy již nemá. Pokud by ji ke konci neplaceného volna neměl (ať tu Vaši původní nebo nově vytvořenou, ale odpovídající pracovní smlouvě), nezbyde mu než Vám dát výpověď z důvodu organizačních změn, např. pro nadbytečnost. V takovém případě Vám pak vzniká nárok na odstupné. Vzhledem k tomu, že mateřská a rodičovská dovolená obvykle trvá déle než dva roky, pak máte nárok na odstupné ve výši tří měsíčních platů.

§ 67 Odstupné

(1) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně ...

c) trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky.

Při výpovědi ze strany zaměstnavatele by také měla proběhnout standardní, dvouměsíční, výpovědní lhůta, během které máte nárok na výplatu.

Pracovní poměr může být po rodičovské ukončen i dohodou, na to ale pozor. Zaměstnavatelé se někdy snaží zaměstnance „dotlačit“ k uzavření dohody o ukončení pracovního poměru bez přiznání nároků, které by vyplývaly ze zákona při výpovědi ze strany zaměstnavatele.

Pokud by Vám po skončení rodičovské dovolené zaměstnavatel navrhoval ukončení pracovního poměru dohodou, pak doporučujeme pohlídat si, aby v dohodě bylo ošetřeno odstupné. Nicméně je-li ukončen pracovní poměr dohodou z organizačních důvodů, nárok na odstupné vyplývá ze zákona. Není-li důvod ukončení pracovního poměru nebo nárok na odstupné v dohodě uveden a zaměstnavatel odstupné nevyplatí, pak je zaměstnanec v horší pozici pokud jde o prokazování nároku na odstupné.

V případě, že získáte od zaměstnavatele odstupné, první tři měsíce v evidenci na Úřadu práce podporu v nezaměstnanosti dostávat nebudete, výplata podpory se tak posune.

Co se týká výše případné podpory v nezaměstnanosti - na tu pravděpodobně nárok máte. Nebude ale příliš vysoká. Podle Vámi poskytnutých informací Vám nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká díky tomu, že doba péče o dítě (případně až do 4 roků) se zohledňuje jako náhradní doba zaměstnání (náhradní doba důchodového pojištění).

Pro nárok na podporu musí být běžně splněna podmínka minimální doby účasti na důchodovém pojištění, v délce minimálně 12 měsíců, za poslední 2 roky. Vy jste v posledních letech pravděpodobně nepracovala (odhaduji, nevím, v dotazu nepíšete). Nárok na podporu ale máte díky započítání doby péče o dítě. A je-li péče o dítě tím posledním, co bylo před evidencí u úřadu práce, podpora v nezaměstnanosti se počítá z průměrné mzdy v ČR a je poměrně hodně nízká - nyní po dobu prvních 2 měsíců 0,15násobek (5 896 Kč), další 2 měsíce ve výši 0,12násobek (4 717 Kč), po zbývající podpůrčí dobu ve výši 0,11násobek (4 324 Kč) průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí roku 2022. Nepočítá se tedy z průměrné/pravděpodobné Vaší mzdy. Pokud byste před evidencí u úřadu práce vykonávala zaměstnání a měla příjem, pak by tato varianta nenastala.

S pozdravem

Jakub Tesař

za Občanskou poradnu Společnou cestou

Souhlasím se vším