Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Zrušení dovolené zaměstnavatelem
Otázka
Dobrý den,
Potřeboval bych poradit v situaci kdy hrozí, že mi zaměstnavatel zruší půl roku předem nahlášenou a elektronicky schválenou dovolenou. Problém je v tom, že na dané datum máme již s partnerkou zakoupené letenky na dovolenou které jsem zaplatil.
Pokud by mi zaměstnavatel reálně tu dovolenou zrušil mám právo na náhradu platby za letenky jako celek nebo nastane situace, kdy mi proplatí jen moje letenky a partnerka buď odletí sama a nebo to propadne a bohužel to není malá suma.
Takže je možnost, že bych mohl požadovat náhradu za všechny výdaje, které jsem vynaložil na dané datum a zrušením dovolené jsou znehodnocené?
Mnohokrát děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den, děkujeme Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte.
Právo na čerpání dovolené upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce a dává poměrně velkou pravomoc zaměstnavateli, který může zaměstnanci dovolenou nařídit, změnit, zaměstnance z dovolené odvolat apod.
Co se týče dovolené, patrně jste si zákoník práce procházel a neunikl Vám ani § 217, který upravuje pravidla pro Čerpání dovolené a, kde je jasně uvedeno: „(3) Zaměstnavatel je povinen nahradit zaměstnanci náklady, které mu bez jeho zavinění vznikly proto, že zaměstnavatel změnil jemu určenou dobu čerpání dovolené nebo že ho odvolal z dovolené.“
Zákon tedy upravuje v obecné rovině právo na náhradu nákladů, rodinné příslušníky (a příp. další náklady) však nezmiňuje. Dohledala jsem tedy pro Vás další podklady, resp. komentář ke zmiňovanému ust. Zákoníku práce (zdroj.: (Stránský Jaroslav a kolektiv autorů, Zákoník práce s podrobným praktickým výkladem pro širokou veřejnost, SONDY, 01.05.2012 [cit. 25.04.2024] Převzato z CODEXIS®, doplňku LIBERIS®)t), kde je uvedeno toto:
„Se zřetelem k okolnostem není vyloučeno, že bude zaměstnanec požadovat i náhradu nákladů, které nebyly spojeny jen výlučně s jeho osobou, ale typicky i s jeho rodinnými příslušníky, kteří s ním měli dovolenou trávit. Na zaměstnanci totiž nelze spravedlivě požadovat, aby například v důsledku zrušení čerpání dovolené zrušil zaplacený zájezd jen ve vztahu ke své osobě s tím, že zbytek jeho rodiny pojede na dovolenou bez něj. Náklady na zrušení zájezdu, který byl zaplacen i pro rodinné příslušníky zaměstnance, tedy budou náklady, které zaměstnanci bez jeho zavinění vzniknou v souvislosti se zrušením čerpání dovolené, a bude tedy mít právo na jejich náhradu.
O zrušení čerpání dovolené může jít jen tehdy, pokud již zaměstnavatel dříve zaměstnanci čerpání dovolené určil způsobem popsaným v odstavci 1. Za určení dovolené nelze považovat rozvrh čerpání dovolené, a to ani kdyby byl zpracován jmenovitě ve vztahu k jednotlivým zaměstnancům. Rozvrh totiž představuje pouhý předběžný plán a nikoli závazné určení čerpání dovolené. Následky určení čerpání dovolené má až individuální, písemně učiněný právní úkon, ze kterého je zřejmé, že zaměstnavatel konkrétnímu zaměstnanci na určitou dobu určuje čerpání dovolené.
Z pohledu zaměstnance lze proto doporučit, aby kupříkladu cenu zájezdu, který zamýšlí v době dovolené absolvovat, uhradil až poté, kdy mu bylo takto čerpání dovolené určeno (není vyloučeno, aby zaměstnavatel určil zaměstnanci čerpání dovolené na dobu třeba i několik měsíců dopředu). Pokud by se totiž spolehl jen na rozvrh čerpání dovolené, případně na ústní příslib čerpání dovolené, mohlo by se stát, že by mu poté zaměstnavatel na původně předpokládanou dobu dovolenou neurčil, a náklady spojené se zrušením zájezdu by pak musel hradit sám zaměstnanec.“
Podle toho, co jste napsal ve Vašem dotazu, si tedy dovolím předpokládat, že nešlo jen o nějaký rozpis, či o ústní dohodu, ale o skutečně (prokazatelně! – tedy písemně nebo elektronicky, pokud tak jde o běžný způsob komunikace zaměstnavatele se zaměstnanci) potvrzený termín dovolené. Pokud tomu tak je, máte nárok na úhradu vynaložených nákladů a to vč. nákladů Vaší partnerky.
S pozdravem a přáním úspěšného jednání s Vaším zaměstnavatelem.
Mgr. Jitka Koutová, DiS.
za Občanskou poradnu Společnou cestou