Může mě zaměstnavatel vzhodit protože jsem byla moc dlouho na neschopence?

Dotaz ze dne 14. 5. 2024 20:54.

Otázka

Dobrý den,

dnes jsem se vrátila po cca měsíc a půl dlouhé pracoví neschopnosti do práce. Na neschopence jsem byla zprva kvůli své posttraumatické stresové poruše, pak se ale objevily i další zdravotní problémy (infekce jater) dozvěděla jsem se, že si na mě zaměstnavatel stěžoval a hrozí mi výpovědí, kvůli tomu že jsem byla moc dlouho nemocná a jsem až moc psychicky labilní, když tak dlouho musím ležet doma s antidepresivy a nemůžů tím pádem vykonávat svou práci (jsem prodavačka a u lékařské prohlídky při vstupu do zaměstnání nebyl jediný problém).

Jestli mě opravdu vyhodí, jak se můžu bránit? Jestli chápu správně vyhodit mě nemůže jen proto, že si usmyslela, že jsem blázen.

Mockrát děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte.

Situace, kterou popisujete, jistě není příjemná, protože kromě ochrany, která je zaměstnanci poskytována (podrobněji viz dále), je zde rovina osobní, na které pak probíhají různé tlaky, konflikty a nepříjemnosti. Je však třeba říci, že zákoník práce Vám poskytuje ochranu a jsou i zde další možnosti řešení.

Dle zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, platí, že jakmile je pracovník v pracovní neschopnosti, je doklad o pracovní neschopnosti také omluvenkou pro zaměstnavatele. Jelikož zákoník práce je v těchto věcech provázán se zákonem č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, a ten umožňuje být v pracovní neschopnosti rok i déle (pochopitelně v případě, že onemocnění trvá a probíhá léčba), pak skutečně nemusíte mít obavu, že pracovní neschopností v délce měsíc a půl porušujete zákon nebo své povinnosti jako zaměstnance.

S pracovní neschopností se pojí určité povinnosti pro zaměstnance, tj. informovat zaměstnavatele, dodržovat léčebný režim a to vč. vycházek. Naproti tomu zaměstnavatel (po dobu prvních 14 dnů pracovní neschopnosti) a Česká správa sociálního zabezpečení (od 15. dne pracovní neschopnosti) mají právo dodržování léčebného režimu zkontrolovat a navštívit Vás v místě, které určíte jako místo, kde se budete léčit (adresa bydliště, ale i např. rekreační objekt apod.).

Co se týče schopnosti vykonávat práci po skončení pracovní neschopnosti, tu má zaměstnavatel právo také prověřit a to prostřednictvím tzv. pracovně lékařských prohlídek. V případě pochybnosti o zdravotní způsobilosti k dané práci si může vyžádat posudek "závodního lékaře". Pokud ten dojde k závěru, že jste dlouhodobě nezpůsobilá pro výkon dané práce, pak Vám může zaměstnavatel dát výpověď z pracovního poměru. Proti posudku i proti výpovědi pak máte možnost bránit se.

Co se týče výpovědi ze strany zaměstnavatele, zákoník práce v tomto případě stanovuje jen několik velmi konkrétně vymezených důvodů, pro které může pracovní poměr ukončit. Zákoník práce a § 52 najdete např. zde https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-262 . Zpravidla jde o nějaké organizační důvody, dlouhodobou ztrátu zdravotní způsobilosti nebo sankční důvody při porušení pracovních povinností.

Co se týče stížností zaměstnavatele, zde pak může záležet na tom, zda jsou oprávněné či nikoli. Pokud byste skutečně své pracovní povinnosti dlouhodobě zanedbávala (a tím není pracovní neschopnost), mohl by zaměstnavatel poukazovat na nedodržování pracovních povinností a po opakovaném (písemném!) upozornění Vás propustit.

I tento způsob propouštění má svá pravidla a své náležitosti. Nejedná se tedy o to, že zaměstnavatel mezi řečí zmíní, že s Vaší prací (chováním, dochvilností či čímkoli jiným) není spokojen, ale je třeba, aby své výhrady vůči Vám jasně a věcně a hlavně písemně (!) formuloval.

Pokud by k něčemu takovému došlo (obdržela byste např. důtku pro nedodržování pracovních povinností), můžete s námi zkonzultovat, jak postupovat dále. Pokud však své povinnosti plníte, pak „jen“ z důvodu delší pracovní neschopnosti Vás zaměstnavatel propustit nemůže. Na druhou stranu může být pro zaměstnavatele složité hledat za Vás náhradního zaměstnance a pokrýt otevírací dobu obchodu. Je proto možné, že se pokusí předložit Vám dohodu o ukončení pracovního poměru. Dohoda má své náležitosti a neměla by krátit práva zaměstnance. Zde jen doporučím, že nemusíte podepisovat dohodu hned při předložení, ale můžete si vyžádat čas na konzultaci a rozmyšlenou.

Ve svém dotazu to nezmiňujete, nevím, tedy zda jste zvažovala i možnost podání žádosti o invalidní důchod. Pokud by Vás Vaše zdravotní, resp. duševní onemocnění omezovalo natolik, že byste musela změnit své zaměstnání nebo si hledat jiné např. na kratší úvazek apod., mohl by to být doklad, že jste osobou se zdravotním postižením a mohla byste si žádat o invalidní důchod.

Pokud byste o této možnosti uvažovala, rádi Vám poskytneme bližší informace, příp. můžeme doporučit osobní schůzku v naší poradně, kde Vám můžeme poskytnout takové informace, abyste se na případné řízení o invalidním důchodu mohla dobře připravit.

S pozdravem a přáním všeho dobrého

Mgr. Jitka Koutová, Dis.

za Občanskou poradnu Společnou cestou

Souhlasím se vším