Výpověď na hodinu a hledání nové práce

Dotaz ze dne 8. 9. 2024 12:47.

Otázka

Dobrý den, potřebuji poradit. Nejedná se o právní radu, ale nevím na koho se obrátit, tak se zeptám tady.

V práci jsem udělala obrovský průšvih a čeká mě okamžitá výpověď (provinila jsem se v pátek ke konci směny, předpokládám, že výpověď dostanu v pondělí). Nespáchala jsem žádný trestný čin, ale opravdu závažně jsem porušila "pracovní kázeň" nebo jak se tomu dnes říká.

Zajímá mě, jak reálná je šance, že mě někdo opět zaměstná ve stejném oboru. Musí se případný nový zaměstnavatel o mém předchozím prohřešku nutně dozvědět? Co se v takovém případě odpovídá u pohovoru na otázku, proč jsem z předchozí práce odešla?

Žádné předchozí zkušenosti s hodinovou výpovědí nemám, tak vůbec nevím, co dál.

Předem děkuji za vaši odpověď,

Odpověď

Dobrý den,

pravděpodobně již došlo ve Vaší situaci k nějakému posunu, snad k dobrému.

Pokud přeci jen byl pracovní poměr ukončen, nešlo o práci zprostředkovanou úřadem práce a pokud jste "nepřešla" do jiného zaměstnání, máte možnost se evidovat u úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Je to možnost, nikoli povinnost. Neevidujete-li se, pak je důležité si pohlídat zaplacení pojistného na zdravotní pojištění. Evidencí u úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání se stanete státním pojištěncem, kdy pojistné hradí stát. Stát hradí pojistné i za jiné skupiny pojištěnců, jejich seznam najdete zde - https://www.vzp.cz/platci/informace/stat/za-koho-plati-pojistne-stat . Od úřadu práce je možné za splnění podmínek pobírat podporu v nezaměstnanosti. Zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem pro porušení povinností zvlášť hrubým způsobem pak je překážkou pro nárok na podporu.

V dotaze uvádíte, že Vám hrozí okamžité ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele, pravděpodobně podle §55 odstavec (1) písmeno b) Zákoníku práce „Zaměstnavatel může výjimečně pracovní poměr okamžitě zrušit jen tehdy, porušil-li zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.“ Ve Vašem dotazu blíže neuvádíte, co je „obrovský průšvih“, ale Zákoník práce ho popisuje jako zvlášť hrubým způsobem porušení povinností vyplývajících z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci. Může jít tak o agresivní chování vůči jiným osobám nebo majetku zaměstnavatele nebo kolegů, opakované neomluvené absence, užívání omamných a psychotropních látek na pracovišti apod.

Současně Zákoník práce chrání zaměstnance, kteří splňují podmínky uvedené v §55 odstavec (2) „Zaměstnavatel nesmí okamžitě zrušit pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní, zaměstnankyní na mateřské dovolené, zaměstnancem na otcovské dovolené, zaměstnancem nebo zaměstnankyní, kteří čerpají rodičovskou dovolenou.“

Pro hrubé porušení povinností může zaměstnavatel zvolit i výpověď s tříměsíční výpovědní dobou nebo dohodu o skončení pracovního poměru. Je tak otázkou, zda lze Vaše jednání podřadit pod přísnější nebo mírnější variantu ukončení pracovního poměru. Nicméně platí, že do potvrzení o zaměstnání - do tzv. zápočtového listu - se tato informace neuvádí. A pokud ji zaměstnavatel uvede, můžete požadovat opravu zápočtového listu. Naopak do potvrzení pro úřad práce je zaměstnavatel výše uvedené informace povinen uvést.

Dále Vás zajímá, zda se nový zaměstnavatel musí nutně dozvědět okolnosti vašeho odchodu z tohoto zaměstnání. Jak již bylo uvedeno, ze zápočtového listu se nový zaměstnavatel informace nedozví. Je však na Vás o čem potencionálního zaměstnavatele informujete, tedy co sama sdělíte nebo odpovíte na jeho dotaz. Určitě nedoporučujeme sdělovat nepravdivé informace, ale naopak doporučuje zdůraznit Vaše dovednosti a pracovní zkušenosti a zaměřit se na pozitivní informace.

Pokud byste potřebovala něco doplnit nebo dalšího zkonzultovat, neváhejte se na nás znovu obrátit.

S přáním hezkého dne

Kateřina Čočková

za Občanskou poradnu Společnou cestou

Souhlasím se vším