Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
ukončení pracovního poměru
Otázka
Dobrý den, prosím o radu. Dne 1.7.2019 jsem nastoupila do zaměstnání a 24.6.2024 jsem dostala výpověď od zaměstnavatele z organizačních důvodů s dvouměsíční výpovědní lhůtou. To znamená, že k 30.9.2024,bych měla mít ukončený pracovní poměr . Dne 26.9.2024 jsem ale skončila na neschopence. Myslela jsem tedy ,že výpovědní hlůta se mi prodlužuje o dobu nemocenské, s tím že k ukončení pracovního poměru dojde až po ukončení pracovní neschopnosti. Dnes mi ale přišel zápočtový list kde je potvrzení o zaměstnání uvedeno od 1.7.2019 - 30.9.2024 což si myslím není správně. Nebo se mýlím ? Na úřadu práce se mám údajně hlásit až mi skončí nemocenská. Kam tedy nyní patřím ?Jak to prosím bude s náhradou mzdy od zaměstnavatele v rámci pracovní neschopnosti ? Za které dny mi bude náležet ? Od kterého dne budu dostávat nemocenské dávky? A také jsem se chtěla zeptat ,kde mám tedy odevzdat ukončení pracovní neschopnosti. Věřím, že mi poradíte . Opravdu nevím co je správně. Děkuji s pozdravem
Odpověď
Dobrý den,
děkujeme Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte.
Ve svém dotaze uvádíte, že jste v průběhu výpovědní doby onemocněla a nastoupila do pracovní neschopnosti. Vaše úvaha o prodloužení výpovědní doby o dobu pracovní neschopnosti je správná. Zákoník práce v § 53 odst. 2 uvádí:
"Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá."
Proto pokud jste se se zaměstnavatelem nedohodla na tom, že pracovní poměr skončí k 30. 9. 2024 (např. v dohodě o skončení pracovního poměru z organizačních důvodů - vím, že jste psala o výpovědi, ale někdy toto bývá zaměňováno), nebo že jste mu nesdělila, že na prodloužení výpovědní doby netrváte, pak pracovní poměr skončí až uplynutím pracovní neschopnosti. Toto trvání pracovního poměru má vliv na náhradu mzdy po dobu prvních 14ti dnů pracovní neschopnosti.
Náhrada mzdy nebo platu náleží po dobu prvních 14 dnů trvání pracovní neschopnosti (upravuje § 192 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce). Tato náhrada však náleží jen po dobu trvání pracovního poměru. Proto je důležité komunikovat se zaměstnavatelem o tom, že pracovní poměr ještě neskončil a nadále trvá. Následně bych doporučovala zkontrolovat si výplatní pásku, zda Vám zaměstnavatel vyplatil náhradu mzdy za 26. 9. až 30. 9. 2024 a v dalším měsíci za období od 1.10. nejdéle do 9. 10. 2024 (tj. celkem 14 dnů). Poté by již měla Česká správa sociálního zabezpečení vyplácet nemocenské až do konce pracovní neschopnosti (resp. do vyčerpání podpůrčí doby).
Co se týče zápočtového listu, ten je zaměstnavatel povinen vydat při skončení pracovního poměru. Proto po skončení Vaší pracovní neschopnosti by si měl Váš (bývalý) zaměstnavatel vyžádat zápočtový list zpět a poté vydat nový zápočtový list. Pokud tak neučiní, požádejte ho o to sama.
Po dobu trvání pracovní neschopnosti (a i pracovního poměru) jste sociálně i zdravotně pojištěna.
Dokud jste v pracovní neschopnosti a v pracovním poměru, nemůžete se na úřad práce přihlásit, pracovní neschopnost i pracovní poměr jsou překážkou, pro kterou Vás do evidence uchazečů o zaměstnání nepřijmou.
Jakmile budete uschopněna a nebudete již v pracovním poměru, budete moci buď nastoupit do nového zaměstnání, nebo byste se měla do 3 dnů přihlásit na úřad práce, abyste měla zajištěno zdravotní a sociální pojištění. Jelikož, podle toho, co píšete, máte odpracováno více než 12 měsíců v posledních 2 letech, splníte také podmínku nároku na podporu v nezaměstnanosti a to v délce podle toho, kolik je Vám let: do 50 let věku 5 měsíců, nad 50 do 55 let věku 8 měsíců a nad 55 let věku 11 měsíců.
S pozdravem a přáním všeho dobrého
Mgr. Jitka Koutová, DiS.
za Občanskou poradnu Společnou cestou