Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Neplacené volno po skončení rodičovské dovolené
Otázka
Dobý den, v současné chvíli jsem na rodičovské dovolené, dcera bude mít 3 roky na začátku srpna 2025, chtěla bych se nahlásit jako osoba pečující o dítě do 4 let věku dítěte. (Dcera narozena 08/2022, rodičovský příspěvek mám nyní nastaven do konce roku 2025).
Zaměstnavatel mi přislíbil neplacené volno (na 1 rok) s tím, že by ale uvítal, pokud bych mu s nějakou prací pomohla, například na jiném oddělení. Je možné tedy mít u jednoho zaměstnavatele neplacené volno a zároveň podepsanou DPP (na jinou činnost, než na jakou je pracovní smlouva)? A kolik si mohu v takové situaci přivydělat?
Zdravotní pojištění za mě v tomto případě bude platit stát (bude-li dcera ve školce max 4hod/ den), je to tak? Nebo musím celou dobu pobírat i rodičovský příspěvek, aby za mě bylo zdravotní pojištění placeno?
Předem děkuji za odpověď!
Odpověď
Dobrý den,
děkujeme Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte.
Váš dotaz má několik rovin. Pro přehlednost si tedy dovolím rozdělit svoji odpověď na několik částí:
1) Zdravotní pojištění
Hrazení zdravotního pojištění upravuje zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, kde v § 7 je uvedeno:
(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:
c) příjemce rodičovského příspěvku;
k) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů,16) pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,
Ve Vašem případě stále budete zaměstnancem, u kterého bude však nulový vyměřovací základ pro výpočet pojistného (pokud nebudete pracovat a mít určitý příjem). V důsledku toho, že budete "státním pojištěncem", bude pojistné za Vás reálně hradit stát.
2) Sociální pojištění
Hrazení sociálního pojištění upravuje zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, kde v § 5 je uvedeno:
(2) Pojištění jsou při splnění podmínek stanovených v tomto zákoně účastny dále
c) osoby pečující osobně o dítě ve věku do 4 let,
Zde pak vidíte, že nárok na sociální pojištění (resp. zápočet doby péče pro nárok na starobní/či jiný důchod) je podmíněn také péčí o dítě, avšak jen do 4 let věku tohoto dítěte. Péče o dítě se však na ČSSZ dokládá až při podání žádosti o důchod.
3) Možnost pracovat na DPP a zachovat si „původní smlouvu“
Neplacené volno od zaměstnavatele čerpat můžete, nicméně bych doporučovala uzavřít písemnou dohodu, chcete-li mít určitou záruku, že budete moci po roce do zaměstnání nastoupit.
Co se týče DPP, tu se zaměstnavatelem uzavřít můžete, zvláště pak pro práci na jiném oddělení a pro jinou práci než tu, kterou jste vykonávala dosud. Paragraf 34b zákoníku práce potvrzuje to, co sama již patrně víte, tj. že zaměstnavatel by s Vámi neměl uzavřít smlouvu na stejný druh práce, na který jste pracovala před nástupem na mateřskou dovolenou: „(2) Zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele nesmí vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny. U zaměstnavatele, jímž je stát, platí věta první jen tehdy, jedná-li se o výkon práce v téže organizační složce státu.“
Při práci na DPP pak doporučuji věnovat pozornost podmínkám pro účast na pojištění. V podstatě jde o to, že pokud Váš příjem v daném měsíci nepřekročí aspoň ve výši 25 % průměrné mzdy, od ledna 2025 se jedná o částku 11 500 Kč/měsíčně, nebude z příjmu odváděno pojistné na zdravotní a sociální pojištění. Pokud tuto hranici překročíte, bude odvedeno pojistné. A pokud toto pojistné nebude dosahovat výši minimálního pojistného, bude "doplaceno" z titulu státního pojištěnce.
Více informací pak najdete zde: https://www.cssz.cz/-/dohody-o-provedeni-prace-pravidla-pro-ucast-na-pojisteni-od-1-1-2025
Více informací najdete ve zpravodaji ČSSZ – září 2023. Ke stažení zde: https://www.cssz.cz/zpr-vodaj-cssz
Případně doporučuji konzultovat situaci na zdravotní pojišťovně.
S pozdravem a přáním všeho dobrého
Mgr. Jitka Koutová, DiS.
za Občanskou poradnu Společnou cestou