Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
pracovní poměr na poloviční úvazek
Otázka
Dobrý den, momentálně jsem na mateřské dovolené a mám možnost od ledna nastoupit do pracovního poměru na poloviční úvazek. Jelikož nejsou synovi ještě tři roky (až v březnu) a o tuto práci nechci přijít (mám ji přislíbenou od září na plný úvazek), rozhodla jsem se přerušit MD na dva měsíce kvůli hlídání syna. Můj dotaz zní: Jak bude zaměstnavatel za mě odvádět sociální a zdravotní pojištění, když tento pr. poměr bude na poloviční úvazek? Bude to jen polovina a druhou část budu muset zaplatit já ze svýho čistýho příjmu? A až se v březnu vrátím na MD (mám ji do čtyř let dítěte), tak tomu bude jak? Předem moc děkuji za odpověď. Radka
Odpověď
Dobrý den,
máme za to, že pod pojmem mateřská dovolená myslíte pobírání rodičovského příspěvku (a nejste tedy na mateřské, resp. rodičovské dovolené u svého zaměstnavatele).
Sociální pojištění platíte pouze v případě, že jste zaměstnaná a máte příjem, z něhož lze pojistné vyměřit. Pobírání rodičovského příspěvku účast na pojištění a tedy ani povinnost odvádět pojistné nezakládá. Jakmile budete mít příjem ze zaměstnání (není rozhodující, zda jde o plný nebo částečný úvazek), bude za Vás odvádět pojistné zaměstnavatel (8 % Vám přitom bude strhávat ze mzdy).
Oproti tomu zdravotní pojištění je povinné, takže jste pojištěna, i když nemáte příjem ze zaměstnání. Jestliže pobíráte rodičovský příspěvek, je plátcem pojistného za Vás stát. Za měsíce, kdy pracujete a rodičovský příspěvek nepobíráte, bude za Vás pojistné odvádět zaměstnavatel, a to ve výši 13,5 % mzdy před zdaněním (1/3 z této částky Vám bude strhávat ze mzdy). Pokud Vaše mzda nedosáhne výše minimální mzdy (v současnosti 8 000 Kč za měsíc), budete část pojistného na zdravotní pojištění muset doplatit sama (platí, že minimálním pojistným na zdravotní pojištění je částka 13,5 % minimální mzdy, z níž část odpovídající 2/3 skutečné mzdy platí zaměstnavatel). Rozdíl, který byste případně doplácela, Vám bude rovněž zaměstnavatel strhávat ze mzdy. Rozdíl byste nemusela doplácet v případě, že byste současně se zaměstnáním pobírala rodičovský příspěvek (podmínkou je, že dítě do 3 let věku nenavštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení více než 5 dní v měsíci), nebo v případě, že byste splňovala podmínku celodenní péče o dítě ve smyslu § 3 odst. 8 písm. c) zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, která je splněna, pokud dítě není umístěno v jeslích, mateřské škole či podobných zařízeních více než 4 hodiny denně.
Za Občanskou poradnu Jižní Město
Petra Lomozová a Ondřej Načeradský