převod bytů do OV a změna stanov

Dotaz ze dne 28. 4. 2009 02:13.

Otázka

Dobrý den, naše BD vlastní přes 3 tisíce bytů a vzniklo v r.2005 z městských bytů. Jelikož tam byla městem dosazena "mafie", která hospodaří od 10 k 5 - služby a opravy jsou předražovány i o 400% - chtěli bychom náš vchod (30 bytů) vyčlenit z BD. Náš panelák zatím nemá úvěr ani zástavu, proto bychom to chtěli urychlit, než nás BD takto zatíží... Do úvahy přichází rozdělení BD dle zákona č. 125/2008 Sb., o přeměnách obchodních společností a družstev, ale to se mi zdá docela nepraktické. Zřejmě jednodušší by bylo změnit stanovy BD v tom smyslu, že BD je povinno vydat byt do 6 měsíců do OV každému, kdo o to požádá a nemá žádné dluhy, závazky vůči BD. Múžete mi sdělit svůj názor, případně zaslat návrh takové změny stanov?

Odpověď

Dobrý den,

nemohu posoudit, nakolik je oddělení možné ze stavebnětechnického hlediska, respektive zda-li je již v současnosti "vchod" právně samostatnou budouvou. Je totiž třeba uvážit, zda-li rozdělení družstva či převod části jednotek a podílů na společných částech domu do osobního vlastnictví povede ke skutečnému osamostanění, nebo toliko k tomu, že s nerozděleným domem budou společně hospodařit jako spoluvlastníci dvě družstva (respektive družstvo a několik samostatných vlastníků).

Pomineme-li výše uvedené, tak situaci lze řešit jak rozdělením družstva, tak změnou stanov (umožňujících za předepsaných podmínek komukoliv získat jednotku do OV), či individuálním rozhodnutím členské schůze o převodu části majetku družstva (na jednotlivé družstevníky či na novou právnickou osobu, kteří si vystupující družstevníci založí). V dané situaci záleží především na tom, co bude na členské schůzi "politicky průchozí".

Vypracovávání konkrétních návrhů pro členskou schůzi jde nad rámec občanského poradenství. V případě potřeby doporučuji k tomuto kontaktovat advokátní kancelář.

Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším