Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
bydlení
Otázka
Dobrý den,chci se zeptat, co mám dělat. Celý život žiji se svou matkou a dvěma nezletilými dětmi ve společném bytě. Byt je obecní a nájemcem je matka. Před pár lety jsem si našla známost, a v listopadu 08 se provdala. Můj muž s námi bydlí celkem asi dva roky. Nyní na mě a mého muže má matka podala žalobu na vystěhování z bytu. Odůvodňuje to tím, že je na ní můj muž hrubý a že z něj má strach, což samozřejmě není pravda. V žalobě ale nejsou uvedené mé dvě nezletilé děti a navíc je v ní lživě uvedeno, že k bytu nemám užívací právo. Informovala jsem se na obci a není tomu tak. Mám obavy, že má matka není při smyslech, soudím tak podle jejího dlouhodobého chování. Nyní má dojít k soudu, chtěla bych vědět, jaké jsou naše možnosti obrany proti této žalobě. Co udělat proto, abychom s mužem nemuseli byt opustit (investovali jsme nemalou finanční částku do rekonstrukce, se kterou matka i OÚ souhlasili.) Prosím poraďte.Děkuji.
Odpověď
Dobrý den,
jestliže je nájemcem pouze Vaše paní matka (v případě pochybností doporučuji zmapovat právní historii bytu), tak máte k bytu pouze tzv. odvozené užívací právo a byt užíváte na základě rozhodnutí Vaší matky, že s Vámi chce sdílet společnou domácnost. V zásadě tak má právo požadovat, abyste se z bytu vystěhovala bez ohledu na to, jakým způsobem se k ní chováte. Jedinou Vaší obranou v následném soudním řízení je tudíž argumentovat, že by bylo vystěhování bez náhrady v rozporu s dobrými mravy (a naopak Vaše matka bude argumentovat, že jsou dobré mravy na její straně, vzhledem k tomu, jak se k ní Váš partner chová).
Investice do bytu může být problematická - záleží na tom, jak jste se ohledně této investice svého času dohodli. Je si třeba uvědomit, že jste zhodnotili cizí majetek a je proto třeba zkoumat proč a na základě jakých záruk jste tak učinili (pokud by k zhodnocení došlo bezdůvodně, šlo by zřejmě o bezdůvodné obohacení, které se promlčuje ve lhůtě dvou let).
Jestliže by jednání matky bylo důsledkem duševní choroby, která ji činí právně nezpůsobilou, bylo by třeba dát k soudu podnět na zahájení takovéhoto řízení. V dané situaci by bylo vhodné připravit důkazy o chování, které budí důvodné podezření (a které soud přesvědčí o tom, že je na místě nařídit přezkoumání duševního stavu znalcem). Jinak by zpochybňování duševní způsobilosti žalobkyně mohlo být snadno hodnoceno jako čistě účelové.
Z dotazu mi není zřejmé, jaké užívací právo máte dle obce mít. Rovnou upozorňuji na to, že údaj o trvalém pobytu zde nemá žádný význam.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.