Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
vystěhování z domu
Otázka
Dodrý den, chtěla bych se zeptat jestli mě a syna muže bývalý manžel a otec dítěte vystěhovat z domu ve kterém společně bydlíme.Bydlíme společně v domě který jsme s manželem opravili a vybudovali celou novou bytovou jednotku.Dosud nejsme spolu majetkově vypořádání tudíž nemám finance na druhé bydlení.děkuji za odpověd
Odpověď
Dobrý den,
předpokládám, že dům je ve výlučném vlastnictví bývalého manžela a nově vybudovaná "bytová jednotka" nebyla zapsána do katastru jako samostatná nemovitost. Pakliže by tomu tak nebylo a dům by byl ve společném jmění manželů, tak by otázku vystěhování bylo nesmyslné řešit, jelikož byste měli k dotčenému domu zcela stejná práva a povinnosti a až do vypořádní by nepřicházelo v úvahu vystěhovat ani jednoho z bývalých manželů.
Dále tedy budeme vycházet z toho, že s dítětem bydlíte v domě, který je ve výlučném vlastnictví bývalého manžela. Je pravda, že coby výhradní vlastník může rozhodovat o užívání či neužívání svého majetku, ale na druhé straně musíme pamatovat na to, že nikdo není oprávněn svá práva vykonávat způsobem, který by se příčil dobrým mravům. V minulosti soudy opakovaně dovodili, že je u těchto případů třeba zkoumat situaci a v případě, kdy to okolnosti odůvodňují, je na místě podmínit vyklizení bývalé manželky zajištěním bytové náhrady.
Vezmu-li situaci z jiného úhlu: bývalý manžel by v žádném případě neměl sahat k svépomoci jakou by představovalo vyházení Vašich věcí na ulici či výměna zámku. Pakliže nechce, abyste jeho nemovitost dále užívala a není schopen se s Vámi dohodnout na podmínkách, za kterých jste ochotna nemovitost opustit, měl by podat k soudu žalobu na vykližení. V rámci následného soudního řízení by měl soud možnost přezkoumat, zda a čím je v zájmu dobrých mravů vyklizení podmínit, zda je třeba prodloužit lhůtu k vyklizení, nebo je na místě vzhledem k výjimečným okolnostem žalobu jako takovou zamítnout, jelikož v současnosti bez ohledu na případné podmínky není možné vyklizení uložit aniž by tím došlo k rozporu s dobrými mravy.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte či upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.