Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
zrušení trvalého pobytu
Otázka
Dobrý den, jsem majitelka bytu ve kterém žije a má trvalou adresu rodina mojí sestry. Chtěla bych zrušit trvalý pobyt synovci, který je dospělý, pracuje, ale nepřispívá na domácnost, chodí domů opilý, má dluhy, hrozí mu exekuce. Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
zrušení trvalého pobytu Vámi coby vlastníka nemovitosti je poněkud problematické. Pokud máte nájemní smlouvu uzavřenou pouze se svou sestrou, pak synovec bydlí v bytě na základě sestřina souhlasu jako člen její domácnosti. Ukončit synovci právo bydlet v bytě má pouze sestra, a to odvoláním svého souhlasu k bydlení. Poté, co by se synovec odstěhoval, mohla by ona nebo Vy podat žádost na obecní úřad ke zrušení trvalého pobytu. V praxi se často stává, že osoba takto vyzvaná k odchodu z bytu výzvu nesplní. V tomto případě je nutné se obrátit na soud s žalobou k vyklizení bytu danou osobou (ve Vašem případě synovcem).
Pokud však máte nájemní smlouvu uzavřenu přímo se synovcem, pak je nutné postupovat podle Občanského zákoníku a smlouvu vypovědět podle příslušných ustanovení §711.
Předpokládám však, že synovec bydlí v bytě jako člen domácnosti Vaší sestry. V tomto případě bychom doporučovali domluvit se se setrou, aby písemně a doporučeným dopisem oznámila synovi, že odvolává svůj souhlas s jeho pobytem v bytě a vyzvala jej o odstěhování např. do 14 dnů. Pokud tak neučiní, pak by měla podat žalobu na vyklizení. Jakmile by soud rozhodl, a to by v tomto případě neměl být problém (nepřispívá na domácnost, chodí opilý domů, je zadlužený, synovci nepřísluší žádna náhrada bydlení), pak je možné synovce vystěhovat a požádat úřad o zrušení trvalého pobytu. Zdá se to být dlouhá a náročná cesta, ale jakmile se rozhodnete, nebo spíše Vaše sestra, vyplatí se situaci takto řešit.
Obecní úřad může trvalý pobyt zrušit jedině tehdy, nemá-li dotčená osoba právo byt nadále užívat (tj. nemá souhlas s bydlením, dostala výpověď) a skutečně jej neobývá (odejde nebo je vystěhována).
Bude-li třeba, můžete navštívit jakoukoli občanskou poradnu i s Vaší sestrou, kde Vám rádi vše vysvětlí a poskytnou i vzory dokumentů (výpověď, žalobu na vyklizení apod.).
Přeji zdárné vyřešení Vaší situace
Kateřina Čočková za Občanskou poradnu o.s.Společnou cestou