Spoluvlastnictví RD

Dotaz ze dne 19. 10. 2009 15:39.

Otázka

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možné stát se spoluvlastníkem domu, při jehož koupi bylo použito stavební spoření, tzn. že je tam zástavní právo smluvní od bankovního ústavu. Pokud ano, tak jakým způsobem to lze provést. Děkuji moc za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

z hlediska zákona žádné omezení nabývání vlastnictví neexistuje. Nový spoluvlastník by si nicméně měl uvědomit, že zástavní právo působí vůči komukoliv, takže v případě spoluvlastnictví zastavěné nemovitosti mu v případě neplacení pohledávky bude jeho majetek prodán bez ohledu na to, že on sám vůči bance žádné neuhrazené pohledávky neměl.

Spoluvlastnický podíl tak lze nabýt jakýmkoliv způsobem. Nejčastěji jde o darovací smlouvou (bezplatný převod) a nebo o smlouvou kupní (úplatný převod), ale to nevylučuje, aby si účastníci vymysleli smlouvu vlastní (ta toliko nesmí odporovat zákonu, obcházet ho či se příčit dobrým mravům). Vzhledem k tomu, že jde o spoluvlastnictví k nemovitosti, nastávají účinky přechodu vlastnictví až okamžikem vkladu do katastru nemovitostí (na základě uzavřené smlouvy je proto třeba podat návrh na vklad).

Výše uvedené platí z pohledu zákona. Z pohledu smluvního je možné a běžné, že se osoba kupující nemovitost ze stavebního spoření smluvně zaváže stavební spořitelně, že vlastnictví k nemovitosti nepřevede na další osobu bez souhlasu spořitelny. Pakliže takovýto smluvní závazek mezi současným vlastníkem a spořitelnou existuje, je si třeba vyžádat souhlas spořitelny, jelikož v případě převodu (byť by šlo "jen" o spoluvlastnický podíl) bez takovéhoto souhlasu se vlastník vystavuje sankcím ze strany spořitelny.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším