nájemní smlouva

Dotaz ze dne 6. 11. 2009 11:49.

Otázka

Dobrý den, s manželem jsme si kopili dům,kde bydlí rodiče,před tím jsme měli snimi ústní dohodu,že nám budou přispívat poměrnou čátskou na hypotéku a topení.Jenže když tuto dohodu přestali dodržovat dali jsme jim nájemní smlouvu,kterou převzali,ale nevrátili zpět podepsanou,dále s námi nekomunikují.Chtěla bych se zeptat jesli smlouva je platná,a jak máme postupovat dále.V kupní smlouvě nejsou zaneseni jako věcné břemeno.

Odpověď

Dobrý den, nájemní smlouva nabývá účinnosti podpisem obou smluvních stran. Nelze tedy uvažovat o tom že by byla platně uzavřena tím, že jste odevzdali rodičům návrh nájemní smlouvy.

Můžete se zkusit domáhat plnění povinnosti přispívat na hypotéku a topení. I ústní dohody jsou platné a závazné. Nicméně jejich nevýhodou je prokazatelnost. Nemohu posoudit, zda se Vám u soudu podaří prokázat, že taková dohoda byla uzavřena. Stejně tak by mohli rodiče říci, že dohoda zněla úplně jinak či k žádné takové dohodě nedošlo. Půjde o tvrzení proti tvrzení a bude na soudu, které straně uvěří.

Můžete rodičům „pohrozit“, že pokud nezačnou přispívat podle dohody či neuzavřou nájemní smlouvu, budete požadovat, aby opustili byt. Můžete zkusit např. poukázat na to, že to sami s manželem nezvládnete, nebude hrazena hypotéka a můžete o střechu nad hlavou příjít všichni. Jestliže tam nemají zřízeno věcné břemeno ani v kupní smlouvě jste se nezavázali poskytnout jim v domě bydlení či doživotní užívání, bydlí v nemovitosti jen s Vaším souhlasem. Vy a Váš manžel jako vlastníci rozhodujete o tom, kdo v domě bude bydlet. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou

Souhlasím se vším