družstevní byt

Dotaz ze dne 9. 11. 2009 19:16.

Otázka

Dobrý den,

rád bych se zeptal, jak je to s družstevním bytem po rozvodu? Byt jsme získali za manželství. Máme společné členství v družstvu. Může toto společné členství v družstvu pokračovat i když jsme rozvedeni. Jak bych měl postupovat, abych nepřišel o střechu nad hlavou?

Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

pakliže jde o společné členství v družstvu, tak zánik manželství sám o sobě nezpůsobí zánik společného členství. Pakliže bývalí manželé chtějí vypořádat toto "spoluvlastnictví", mohou situaci řešit buď dohodou, nebo soudně. U dohody je zcela na úvaze dotčených, co jsou nebo nejsou ochotni podepsat. V případě soudního sporu by soud zkoumal, komu je účelnější ponechat členství v bytovém družstvu (typicky se řeší zájem nezl. dětí či schopnost zajistit si jiné bydlení). Ten z bývalých manželů, který by družstevní podíl nezískal, by měl nárok na adekvátní náhradu v rámci vypořádání společného jmění manželů. Zjednodušeně řečeno může požadovat, aby ho druhý z manželů odškodnil vyplacením 1/2 tržní hodnoty družstevního podílu. Jde o zvláštní případ vypořádání společného jmění, u kterého běží promlčecí lhůta nezávisle na vypořádání ostatního majetku.

Pakliže například během tří let není vypořádáno společné jmění manželů, není již možné toto jmění vypořádat dohodou či soudně (jmění se vypořádá ze zákona). Nic však nebrání tomu, aby se po této lhůtě vypořádalo společné členství v družstvu a od tohoto vypořádání běží další lhůta tří let k tomu, aby si "poškozený" manžel zažádal o "dodatečné" vypořádání společného jmění manželů a to ve smyslu přiznání výše zmíněné kompenzace (jde však stále o řízení o vypořádání společného jmění, takže nelze vyloučit, že vzhledem k okolnostem nebude soud postupovat výše uvedeným mechanizmem dělení tržní hodnoty na poloviny).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším