Zástavní právo na nemovitosti souseda nás omezuje

Dotaz ze dne 27. 1. 2010 22:42.

Otázka

Dobrý den, bydlíme v domě společně s dalšími vlastníky bytů, sami zde vlastníme jeden byt. Chtěli bychom odkoupit část půdního prostoru a rozšířit si naše stávající bydlení. Jenže již cca 2 roky to stojí na tom, že na Katastrálním úřadu je na bytu jednoho souseda zástavní právo od Finančního úřadu kvůli dluhu ve výši 3000000 Kč. Tudíž prý není možno posléze koupenou nemovitost zapsat v Katastru nemovitostí, jelikož z tohoto prostoru vlastní malou (ideální)část i soused, takže tato část je vlastně také zastavena. Jednání s Finančním úřadem nikam nevede a já nejsem nikde schopna zjistit, jestli pro nás existuje možnost legálně odkoupit tyto prostory. Mohli byste mi prosím poradit možné alternativy??????

Odpověď

Dobrý den,

pakliže se má část společných prostor stát součástí bytové jednotky jednoho z vlastníků, je třeba souhlasu všech členů společenství. Toho však v současnosti nemáte možnost dosáhnout, jelikož jeden z vlastníků má podíl blokovaný zástavním právem. To sice samo o sobě ještě neznamená, že by nemohla zastavěná věc změnit vlastníka (i když to asi není žádná výhra), ale v daném případě by se zřejmě uplatnilo ustanovení § 163 občanského zákoníku, podle kterého se má zástavní dlužník musí zdržet všecho, čím se zástava zhoršuje na újmu zástavního věřitele (což zmenšení podílu na společných prostorách nepochybně je).

Není-li možné řešit situaci po dohodě s finančním úřadem, nenapadá mě legální možnost jak tyto prostory v současnosti získat (pokud tedy neřeším to, že byste čekala na okamžik, kdy bude jednotka dlužníka v exekuci prodána).

Můžete se případně zkusit obrátit na advokáta, zda ho nenapadne nějaká jiné cesta než se snažit dohodnout s FÚ nebo čekat na zánik zástavního práva.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším