Prodej bytu

Dotaz ze dne 10. 2. 2010 11:44.

Otázka

Dobrý den, prosím o radu. Moje maminka chce prodat svůj byt a peníze bychom použili na splacení zbývající ceny z hypotéky, kterou mám já na svůj byt, kam by se ona přestěhovala. Pokud umoříme hypotéku stejný rok, jako ona získá peníze z prodeje bytu, bude muset platit daň z převodu nemovitosti? V mém bytě bude mít trvalé bydliště, musí bý i spoluvlastník, aby to bylo bráno jako uspokojení jejích bytových potřeb z hlediska toho osvobození od daně z převodu nemovitosti 3 %? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

nejsme specialisté na daňovou problematiku, ale dle našeho názoru zde došlo k "promíchání" dvou různých daní. Pakliže se prodává nemovitost, řešíme daň z převodu nemovitostí a dále vyplacené peníze představují příjem, který je třeba řešit z hlediska daně z příjmu.

Z hlediska daně z příjmu jde zpravidla o příjem osvobozený od daně, jelikož většina prodávajících (neřeším teď developery, investory atd.) splní podmínku, že v daném bytě má alespoň 2 roky bydliště, nebo alespoň mezi nabytím a prodejem bytu uplynulo alespoň 5 let. Použití příjmu na řešení bytových potřeb je jednou z okolností, na základě které se příjem považuje za příjem osvobozený od daně z příjmů (významné je zde to, že takto lze osvobodit nejen příjem z prodeje nemovitosti, ale např. i odstupné za uvolnění bytu).

Daň z převodu nemovitosti je zcela jinou daní řešenou jiným zákonem (č. 357/1992 Sb.) a tudíž je zde stanoven i jiný okruh situací, ve kterých je převod nemovitosti osvobozen od této daně. Zde se nesetkáme s tím, že by převod bylo možné osvobodit od daně na základě toho, že získaný příjem bude použit na řešení bytových potřeb.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším