Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
poplatek za komunální odpad
Otázka
dobrý den,prosím vás,jsem evidována na úřadě městské části Prahy 9 a nejsem si jista,jestli bych neměla platit nějaký poplatek zakomunální odpad.předem děkuji
Odpověď
Dobrý den,
existují tři varianty výběru poplatku za odpad a to podle dvou různých zákonů. Je na každé obci, pro jakou variantu se rozhodne.
V případě výběru podle zákona o místních poplatcích (poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů) se platí na základě trvalého pobytu či vlastnictví stavby určené k individuální rekreaci (chata).
Další dvě možnosti přináší zákon o odpadech a to buď poplatek za komunální odpad (v pravém smyslu slova), nebo smluvní systém vybírání úhrady za komunální odpad.
U poplatku za komunální odpad je poplatníkem každá fyzická osoba, při jejíž činnosti vzniká komunální odpad, přičemž plátcem poplatku je vlastník nemovitosti ve které vzniká komunální odpad (vlastník činžovního domu vybírá poplatky za komunální odpad od nájemníků a posílá je obci).
U smluvního systému úhrady se vychází z toho, že je povinností producenta odpadu zajistit, aby s odpadem bylo naloženo v souladu se zákonem. Obec se tak může rozhodnout, že nebude "nutit" producenty komunálního odpadu k placení poplatku, a nechá na jejich úvaze, jakým způsobem zajistí řádné nakládání s odpadem. V praxi je tak samozřejmě pro producenta odpadu nejjednodušší, pakliže uzavře smlouvu o odstraňování odpadu v rámci obcí poskytovaného systému, jelikož jinak by v případě kontroly zřejmě dost těžko doložil, že s odpadem zachází v souladu se zákonem (na druhou stranu mu však nic nebrání v tom, aby využil služeb jiné společnosti, která je na úseku nakládání s odpadem oprávněna podnikat).
Pokud jde o Prahu, tak ta se rozhodla postupovat metodou výběru poplatku za komunální odpad (v pravém smyslu slova - tedy podle zákona o odpadech) a tudíž se musíte registrovat pokud jste vlastníkem nemovitosti, ve které vzniká komunální odpad (rodinný domek). Pakliže žijete v nájemním či družstevním bytě, nebo jde o byt v domě spravovaném společenstvím vlastníků bytových jednotek, nemusíte "administrativu" řešit, jelikož Vám vlastník nemovitosti bude poplatek za komunální odpad účtovat v rámci služeb a ostatní zajistí za Vás.
Je nicméně třeba upozornit, že placení poplatku za komunální odpad b Praze ještě neznamená, že nemůžete mít povinnost hradit rovněž v jiné obci. Pakliže byste měla hlášený trvalý pobyt v obci, která vybírá poplatek podle zákona o místních poplatcích, či měla na území takovéto obce chatu, mohlo by se snadno stát, že byste měla povinnost hradit poplatky na několika místech současně.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.