Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
darování družstevního bytu
Otázka
Dobrý den,
mám dotaz ohledně darování družstevního bytu. Babička by mi ráda darovala svůj byt za určitých podmínek, že její manžel bude moct setrvat v bytě do konce svého života. Stačí zajít na družstvo a lze tam vše zařídit, nebo je nutné mít k tomuto kroku přislušné formuláře a popřipadě jaké?
Předem děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den, pokud se jedná o družstevní byt, není možné uvažovat o darování družstevního bytu. Družstevník v podstatě vlastní jen obchodní podíl (práva a povinnosti člena družstva), nikoliv byt. Je jen nájemcem. V tomto případě je třeba uzavřít smlouvu o převodu členských práv a povinností v bytovém družstvu. Převedení může být i bezúplatné. Vzor takové smlouvy naleznete na internetu (stačí do vyhledavače uvést danou smlouvu a vyskočí Vám několik vzorů ve formě doc.). Bytovému družstvu se tato skutečnost jen oznamuje, nemůže nijak ovlivnit samotný převod. Spolu s kopií výše zmíněné smlouvy zašlete družstvu (doporučeně, s dodejnou) oznámení, že došlo k převodu a novým členem družstva se tak namísto paní x stává paní y.
Trochu obtížnější je to se zřízením věcného břemene. Jelikož byt není v osobním vlastnictví, nemůže být věcné břemeno zapsáno do katastru resp. mohlo by to udělat jen družstvo. Lze se jen smluvně zavázat poskytnout doživotní užívání (ve vymezeném rozsahu). Toto ale nepřechází na další případné nabyvatele družstevního podílu. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou