Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
dědictví
Otázka
Dobrý den jsme 3 sourozenci a rodiče chtějí přepsat barák na jednoho znás,musí vyplatit ty dva ostatní a nebo nic nedostanou?Musíme být u přepsání všichni a nebo nemusíme o tom ani vědět?Děkuji za odpověd.
Odpověď
Dobrý den,
je zcela na majitelích, jak se svým majetkem za svého života naloží. Nic jim nebrání dát veškerý majetek některému ze svých dětí (či někomu zcela jinému). O neopomenutelném dědickém nároku můžeme hovořit pouze vůči tomu majetku, který je ve vlastnictví zesnulého v okamžiku smrti. Nic ale nezakládá právo na to, aby k tomuto okamžiku nějaký majetek ve vlastnictví zbyl.
V případném budoucím dědickém řízení lze mimořádný dar zohlednit maximálně tím způsobem, že se o jeho hodnutu sníží hodnota dědického podílu (tzv. zápočet), ale v žádném případě nevzniká ani k tomuto okamžiku povinnost něco doplácet ostatním dědicům (v rámci zápočtu nelze "jít do mínusu" - maximálně půjde o situaci, kdy obdarovaný dědic nebude mít již nárok na nic dalšího z dědictví).
Započtení se provádí u dědictví ze zákona a v případě závěti se provede v případě, kdy k němu dal zůstavitel pokyn, nebo pokud soud dojde k závěru, že by jinak byl obdarovaný dědic oproti neopomenutelnému dědici neodůvodněně zvýhodněn.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.