Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
trvalé bydliště
Otázka
Dobrý den,
prosím Vás o radu ohledně trvalého bydliště.Rozvádím se s manželem se kterým máme syna,který bydlí se mnou. vlastnila jsem byt společně s manželem, který jsem ale musela prodat a vyplatit manžela. Poprosila jsem rodiče, jestli si u nich můžu nahlásit trvalý pobyt, když už tam se synem bydlíme, jelikož součástní kupní smlouvy bylo i to, že si musím změnit trvalé bydliště. Rodiče samozřejmě souhlasili, teď jsem se ale dozvěděla, že manžel měl velké dluhy a je tedy možné, že budu muset nějaké uhradit s ním i když jsem o nich nevěděla. Rodiče se bojí, že k nim do domu přijdou exekutoři a zabaví jejich věci popřípadě též věci mé a mého syna, které mi pořídili oni. Manžel mi nijak nepřispívá a navíc mi ani nepřiznali rodičovský příspěvek, protože manžel pracuje v EU! nemám nárok ani na dávky hmotné nouze, protože jsem posuzována spolu s rodičema, takže jsem úplně bez příjmů, ale poplatky za svoz odpadu po mě město požaduje. Z těchto důvodů, které jsem uvedla si moji rodiče dále nepřejí, abych měla trvalé bydliště u nich, ale bydlet s nima můžeme. Jak se dá toto řešit? kam se můžu přihlásit k trvalému bydlišti, když nic nevlastním ani si nepronajímám, protože na to nemám. Předem velmi děkuji za pomoc.
Odpověď
Dobrý den,
údaj o trvalém pobytu je svým charakterem evidenční údaj a občan nemá povinnost se na této adrese fakticky zdržovat. Je nicméně třeba upozornit, že na tuto adresu může být doručováno a občan se následně nemůže bránit účinkům doručení na základě toho, že na dané adrese fakticky nebydlí. Občan tedy může žít kde chce, ale měl by si zařídit přebírání či přeposílání pošty, zřídit si datovou schránku, či do evidence obyvatel nahlásit, že mu místo na adresu trvalého pobytu má být doručováno na tu či onu korespondenční adresu.
Pakliže jste se smluvně zavázala k "odhlášení" trvalého pobytu z prodávaného bytu, může být pro Vás splnění takovéto povinnosti obtížné. Zákon totiž neumožňuje, abyste si sama zrušila vlastní údaj o trvalém pobytu (neřeším teď situace typu zánik dotčené nemovitosti). Buď si platně nahlásíte novou adresu trvalého pobytu (k čemuž je třeba doložit oprávnění k nemovitosti nebo její vymezené části či souhlas takovéto oprávněné osoby), nebo Vám v evidenci zústane stávající údaj.
V zákoně o evidenci obyvatel nalezneme možnost zrušení údaje o místě trvalého pobytu z důvodu zániku práva k objektu nebo jeho vymezené části, ale tuto žádost může podat pouze osoba oprávněná k objektu nebo jeho vymezené části. Pakliže tedy nebudete mít možnost nahlásit si nový trvalý pobyt na jinou adresu, zřejmě Vám nezbude než kontaktovat kupce a domluvit se s ním na tom, že si sám podá návrh na zrušení Vašeho trvalého pobytu s tím, že Vy samozřejmě vykonáte veškerou potřebnou součinnost (úřadu bude nutné doložit jak to, že zaniklo Vaše oprávnění k objektu, tak to, že objekt již neužíváte).
Z hlediska významu údaje o trvalém pobytu a průběhu případné exekuce je třeba dodat, že exekutor v žádném případě není vázán tím, kde má povinný (dlužník) či jeho manželka trvalý pobyt. Adresa trvalého pobytu je "na ráně", ale exekutor může vést exekuci v místě Vašeho faktického bydliště bez ohledu na to, kde máte hlášený pobyt.
Pakliže jde o dluhy, které vznikly nezávisle na Vás, nebudete mít dle výkladové praxe Nejvyššího soudu ČR za tyto závazky zřejmě osobní odpovědnost (stručně vzato odpovídá ten, kdo se "upsal"), nicméně je třeba počítat s tím, že i pro osobní dluhy druhého manžela může být postižen majetek, který je ve společném jmění manželů či je součástí zaniklého, ale dosud nevypořádaného společného jmění. U exekuce na movité věci je pak praktický problém v tom, jak v terénu rozlišit, která věc je ve Vašem osobním majetku, která spadá do společného jmění a co je třeba někoho úplně jiného (např. rodičů). Není tudíž bohužel nic výjimečného, pokud exekutor "polepí" či dokonce rovnou odveze majetek, na který se exekuce správně nevztahuje a následně nezbývá než si do 30 dnů podat tzv. návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu (a následně případně tzv. vylučovací žalobu).
Z hlediska obrany před případnou exekucí lze tudíž doporučit v místě faktického bydliště učinit taková opatření, aby pokud možno bylo na první pohled zřejmé, co kdo užívá (ideálně máte u rodičů oddělené místnosti), nemít v celé domácnosti cennosti či vyšší peněžitou hotovost a samozřejmě veškeré nové věci nakupovat tak, aby bylo co nejjednoduššeji prokazatelné, kdo je jejich kupcem (kupní smlouva na jméno, úhrada platební kartou). V závislosti na situaci může být i vhodné komunikovat s věřiteli / exekutory, pakliže je šance, že jim vysvětlíte, že u sebe nemáte nic, co by stálo za zabavení a popřípadě je můžete "nasměrovat" na manžela či jeho osobní majetek.
V případě potřeby svůj dotaz dopňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.