trvalý pobyt

Dotaz ze dne 2. 8. 2010 12:52.

Otázka

Dobrý den,prosím o informaci.Jsem vdaná,bydlíme v drušstevním bytě,který manžel vlastnil před svatbou.V současné době máme před rozvodem a manžel chce,abych si trvalý pobyt nahlasila na obecním úřadě.Můžete mi prosím napsat jaké jsou mé možnosti v této situaci a jestli mám nárok alespoň na nahradní bydlení?Děti nemáme.A ještě jeden dotaz,pokud bychom se ještě jako manželé přestěhovali,vznikl by mi nárok na byt?Děkuji moc za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

v případě družstevního bytu u kterého je družstevníkem pouze jeden z manželů (typicky družstevní byt získaný před manželstvím) zaniká se zánikem manželství společný nájem bytu a nájem zůstane pouze tomu z manželů, který byl (a bude) družstevníkem. Druhý z manželů má právo toliko na náhradní ubytování, kterým se rozumí byt o jedné místnosti,pokoj ve svobodárně nebo podnájem v zařízené nebo nezařízené části bytu jiného nájemce. V praxi se tudíž náhradní ubytování zajišťuje podnájemní smlouvu (za normálních komerčních podmnínek). Soud může z důvodů zvláštního zřetele hodných rozhodnout, že rozvedený manžel má právo na náhradní byt.

Nemohu posoudit, jaké nároky by Vám vznikly, pakliže neupřesníte, co si představujete pod pojmem "přestěhování". Pokud byste opustili družstevní byt (který by se např. pronajímal) a šli společně do nájemního bytu, vznikl by Vám společný nájem bytu manželi, který by se musel vypořádat dohodou nebo soudem. Zde by se již dalo uvažovat o náhradním bytu, ale musím upozornit, že i zde jde o byt za tržních podmínek, takže to není již takové "terno" jako v dobách, kdy se vyžadovalo zajištění bytu s regulovaným nájemným (i zde má soud možnost náhradu podle situace "upravit" a přiznat jen náhradní ubytování).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším