Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Trvalý pobyt v nemovitosti rodičů
Otázka
Dobrý den, moje maminka je majitelkou nemovitosti, ve které asi 15 let žije můj bratr s rodinou. Švagrová si nyní našla přítele a chce se rozvádět. Po mém bratrovi žádá, aby buď odešel nebo jí koupil byt. Švagrová má zde pouze trvalé bydliště bez jakékoliv smlouvy. Má na toto nárok? Po celou dobu do nemovitosti nic neinvestovali, ani žádný nájem mé mamince neplatili, kromě služeb za elektriku a plyn. Za odpověď moc děkuji.
Odpověď
Dobrý den, z Vámi uvedených informací jsem pochopila, že Vaše maminka je výlučnou majitelkou nemovitosti, ve které již řadu let žije Váš bratr s rodinou. Vaše švagrová a patrně i Váš bratr mají na adrese nemovitosti hlášený trvalý pobyt, který je v současné době považován jako evidenční údaj. Zajímá Vás, zda může Vaše švagrová po bratrovi požadovat, aby nemovitost opustil nebo ji našel náhradní byt.
Vzhledem k tomu že Váš bratr ani švagrová nejsou spoluvlastníky nemovitosti, nemají zřejmě s Vaší maminkou uzavřenou nájemní smlouvu, není k dané nemovitosti zřízeno věcné břemeno, které by je opravňovalo k doživotního užívání nemovitosti ani jinou smlouvu, která by je k užívaní opravňovala, obývají nemovitost pouze na základě souhlasu Vaší maminky. Ta jako výlučný vlastník (alespoň předpokládám, že je jediným vlastníkem) má právo rozhodovat o tom, kdo bude nemovitost obývat a svůj souhlas kdykoliv odvolat.
Z výše uvedených informací vyplývá, že Vaše švagrová nemá právo požadovat po bratrovi, aby opustil nemovitost, ve které oba bydlí pouze na základě souhlasu Vaší maminky. Taktéž nemá právo požadovat po bratrovi náhradní byt, jelikož nevznikl právní nárok na kterém lze tuto žádost uplatňovat.
V případě že by Vaše maminka nesouhlasila s dalším setrváním Vaší švagrové v nemovitosti, má právo na ní žádat, aby nemovitost opustila (obvykle je stanovena určitá lhůta). Pokud by k této situaci došlo, je vhodné, aby maminka snachu vyzvala písemně. V případě že by snacha její žádosti nevyhověla, může se maminka domáhat opuštění nemovitosti po snaše soudně - prostřednictvím žaloby na vyklizení nemovitosti.
Pro úplnost dodávám, že případné odhlášení trvalého pobytu švagrové je možné teprve po splnění zákonem stanovených podmínek, které jsou upraveny v § 12 zákona č. 133/2000 Sb. o evidenci obyvatel a rodných číslech. Jedná se především o naplnění podmínky zániku užívacího práva danou osobou a skutečnost, že nemovitost již dále neužívá. Žádost o zrušení trvalého pobytu se podává k místně příslušnému Úřadu městské části - odbor evidence obyvatel (v Praze), mimo Prahu k městskému nebo obecnímu úřadu. K podání žádosti o zrušení trvalého pobytu je oprávněn opět vlastník nemovitosti.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete kdykoliv znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Křížová Občanská poradna o. s. Společnou cestou