Mohu manželovi změnit trvalé bydliště?

Dotaz ze dne 27. 11. 2010 15:17.

Otázka

S manželem nežijeme již sedm měsíců,máme společné trvalé bydliště i s dětmi.Byt je městský a psaný na mé jméno.Budeme se rozvádět,děti mám již ve své péči.Mohu mu bez jeho svolení odhlásit trvalé bydliště?

Odpověď

Dobrý den, z Vámi uvedených informací jsem pochopila, že jste s manželem společně žili v nájemním bytě. V současné době máte před rozvodovým řízením, přičemž již proběhlo řízení o úpravě poměrů k Vašim nezletilým dětem (tzn. bylo stanoveno výživné a děti byly svěřeny do Vaší péče). Nejprve několik informací k nájmu bytu. Ve Vašem případě patrně došlo k situaci, kdy nájemní smlouva byla psaná na Vašem jméno (jednalo se o dobu před uzavřením sňatku). Po svatbě se k Vám nejspíš nastěhoval Váš manžel. K nájemní smlouvě nebyl sepsán dodatek. Dle Občanského zákoníku uzavřením manželství dochází ke změně výlučného práva nájmu jedné osoby na společný nájem bytu manžely. Z původního výlučného práva nájmu se stává společný nájem manželů. K tomuto není potřeba souhlasu pronajímatele, ani se nesepisuje dodatek k nájemní smlouvě. Původní nájemce má pouze povinnost písemně nahlásit změnu počtu osob ve společné domácnosti + platit zálohy na služby za další osobu. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že Vám i manželovi vznikl společný nájem manželů. Společný nájem manželů může zaniknout smrtí jednoho z manželů, trvalým opuštěním domácnosti jednoho z manželů, dohodou rozvedených manželů nebo na základě rozhodnutí soudu - jestliže se rozvedení manželé nedohodnou. V případě rozvodu platí dle § 705 odst. 1 Občanského zákoníku toto:" Nedohodnou-li se rozvedení manželé o nájmu bytu, soud na návrh jednoho z nich rozhodne, že se zrušuje právo společného nájmu bytu. Současně určí, který z manželů bude byt užívat jako nájemce."

Ve Vašem případě by bylo potřeba prokázat, že Váš manžel skutečně trvale opustil domácnosti. Trvalé opuštění domácnosti musí vycházet ze svobodné vůle nájemce, musí být uvážené a zřetelné a v souladu s dobrými mravy. Mezi manžely je jím takové jednání, kdy za trvání manželství jeden z manželů byt opustí, přičemž lze dovodit, že tak učinil s úmyslem se již nevrátit a manželské soužití neobnovit. O trvalé opuštění domácnosti však nejde, jestliže odstěhování je motivováno snahou vyhnout se neshodám, ke kterým mezi manžely před opuštěním společné domácnosti docházelo a jejich opakování bylo možné reálně očekávat.

V případě že byste chtěla manželovi odhlásit trvalý pobyt, bylo by potřeba prokázat, že skutečně došlo k trvalému opuštění domácnosti. Nejlépe na základě jeho prohlášení. Je velmi pravděpodobné, že po Vás budou chtít pracovníci odboru evidence obyvatel doložit již zmíněné prohlášení manžela, nebo Vaši společnou dohodu o zániku společného nájmu (po rozvodu) nebo soudní rozhodnutí (v případě že se po rozvodu nedohodnete), na základě kterého se stáváte výlučným nájemcem Vy. Důvodem tohoto požadavku je ustanovení § 12 odst. 1, písm. c) zákona o evidenci obyvatel a rodných číslech, ve kterém je uvedeno:"(1) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místu trvalého pobytu, byl-li zápis proveden na základě pozměněných, neplatných nebo padělaných dokladů, nepravdivě nebo nesprávně uvedených skutečností, anebo na návrh oprávněné osoby uvedené v § 10 odst. 6 písm. c), zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo jeho vymezené části (např. bytu nebo obytné místnosti), jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana, a neužívá-li občan tento objekt.

(2) Zrušení údaje o místu trvalého pobytu se uvede v informačním systému."

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete kdykoliv znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Křížová Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším