Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
dotaz
Otázka
Dobry den mamplnoletou dceru ktera u mě nema trvaly pobyt kvůli dluhum jsem jí zrušila trv.bydliště ale jelikož je těhotna nema kde bydlet ani žadne soc.davky ale ma dluhy ale chtěla by je začít splacet jen ja nevím kolik jich ma. bohužel ani v žadnem azylovem domě místo zatím není chtěla by ji přece pomoc al emam strach z exekuce a jejich dluhu.da se nějak pomoci?neměla by tady trv.bydliště ale dala by ji najemní smlouvu a třeba pravnicky ověřit že u mě nema narok na nic mam dvoubytovy dům.že by jí poskytla ubytovaní ale aby ja nebyla zodpovědna za její dluhy a nemohli exekutoři na mě děkuji za odpověd
Odpověď
Dobrý den, z Vašeho dotazu jsem pochopila, že s Vámi ve společné domácnosti žije Vaše těhotná dcera, přičemž již dříve bylo dceři na Vaší adrese zrušen trvalý pobyt. Nyní uvažujete, jak danou situaci ošetřit tj. jak pomoci dceři a zároveň jak ochránit sebe.
Nejprve několik slov k odpovědnosti za dluhy. Dle Exekučního řádu smí být postižen exekucí majetek povinného, spoludlužníka či manžela nebo ručitele. Předpokladem pro nařízení exekuce na Vaši osobu tedy je, že jste v některé z výše uvedených rolí, a že přímo na Vaše jméno existuje samostatný exekuční příkaz.
Jestliže nejste dcery ručitel ani spoludlužník, nelze postihnout Váš majetek exekucí vedenou na jméno dcery. Nicméně v praxi se stává, že exekutor resp. jeho pracovníci, kteří jsou pověření provedením exekuce formou prodeje movitých věcí, nemohou plně rozlišit, který majetek je dlužníka (povinného) a který patří někomu jinému. Z tohoto důvodu proto často odnesou či označí majetek, o kterém se domnívají, že patří dlužníkovi (i když patří jiné osobě).
Pokud by tato situace nastala např. exekutor by odnesl Vaše věci (stále hovoříme o exekuci nařízené na osobu dcery), bylo by potřeba, abyste ve lhůtě 30 dnů ode dne vykonání exekuce zaslala exekutorovi žádost o vyškrtnutí věcí ze soupisu. Exekutor má ve lhůtě 15 dnů (ode dne doručení Vaší žádosti) rozhodnout, zda Vaši žádosti vyhoví či ne. Pokud ne, je potřeba podat k soudu ve lhůtě 30 dnů (ode dne doručení vyjádření exekutora) žalobu na vyloučení věcí z exekuce.
Určitě Vás napadne, zda je možné se výše uvedenému martýriu vyhnout. Jeho riziko byste minimalizovala, pokud by u Vás dcera nebydlela, její jméno nebylo na poštovní schránce, Vy byste nepřebírala její dopisy. Exekutor má totiž právo vstoupit do domu či bytu, o kterém se domnívá, že se zde dlužník zdržuje. Pro úplnost dodávám, že trvalý pobyt dlužníka může být pro exekutora vodítkem, v zásadě má však pouze evidenční charakter. Jeho odhlášení tedy rozhodně neznamená ochranu před vstupem exekutora.
Další variantou, jak se buď zabavení Vašich věcí zcela vyhnout nebo alespoň si ulehčit jeho průběh, je příprava soupisu Vašeho majetku. Je vhodné si připravit seznam Vašeho majetku, doložit Vaše vlastnictví k jednotlivým věcem (např. kopií záručního listu na Vaše jméno, kopií darovací, kupní smlouvy atd.). Jestliže by Vám některé doklady chyběly lze je nahradit písemnou svědeckou výpovědí Vašich známých, sousedů apod.
Při případné exekuci můžete tento seznam předložit exekutorovi. On na něj může a nemusí brát zřetel (hodně záleží na osobnosti exekutora). V případě kdy by i navzdory tomuto seznamu Vaše věci odnesl je potřeba postupovat podle již zmiňovaných informací viz výše.
Nepíšete, v jakém stadiu jsou dluhy Vaší dcery. Domnívám se, že pokud u Vás bude dcera bydlet na základě Vašeho souhlasu (nemusí být uzavřena ani nájemní smlouva) bylo by na místě, ji požádat o sdělení počtu dluhů, jejich výši, jména věřitelů a v neposlední řadě také jejich fázi (tj. zda je v prodlení s placením, kolik je po splatnosti, zda je dluh vymáhán soudně). Na základě těchto informací můžete zkusit s dcerou probrat její možnosti splátkových kalendářů, které může nabídnout svým věřitelům. Důležité je platit, alespoň něco. Zároveň je ale dobré mít na mysli, že za své dluhy je skutečně odpovědná Vaše dcera ne Vy.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Křížová Občanská poradna o. s. Společnou cestou