zadrzeni osobnich veci

Dotaz ze dne 30. 6. 2011 17:24.

Otázka

Dobrý den , měla bych takovou otazku. Měi jsme pronajatý byt , manželovi se stal uraz a nemeli jsme na placeni najmu. Majitelka mi rekla ze pocka. Jenomže nepockala. Vyhodila nas z bytu a vymenila zamek . V byte mi zustali veskere veci a elektronika. A veskere kompletni veci na 3leteho syna. Muze mi veci zadrzovat , když neni exekutor ani soudni rozhodnutí ??? Dekuji za odpoved

Odpověď

Dobrý den,

nejsem si jist, co si přesně mám představit pod tím, že jste byli "vyhozeni z bytu". Z právního hlediska byste byt buď měli opustit "dobrovolně" (o dobrovolné opuštění jde i v případě hrozby exekuce, ale neměla byste "mít pistoli u hlavy"), nebo by vystěhování mělo být nařízeno soudem. Pokud pronajímatelka řeší výpověď z nájmu bytu svévolnou výměnou zámků, nejde o legální postup. Nemám však o případu žádné informace a tudíž zde spíše hádám, k čemu mohlo dojít (ostatně i to, že jde vůbec o nájemní smlouvu si mohu pouze domýšlet, protože pod slovem "pronájem" se v praxi někdy schová ledacos).

Stěhuje-li se nájemce, může pronajímatel dle ustanovení § 672 občanského zákoníku vznést zástavní právo k věcem nalézajícím se v pronajaté nemovitosti k zajištění dlužného nájmu. V takovémto případě byste však o zajištění majetku měli být informováni a pronajímatel měl do osmi dnů požádat soudního vykonavatele o sepsání zadrženého majetku (nedojde-li k soupisu věcí, musí věci vydat). Takto zadržet nelze věci, které nepodléhají výkonu soudního rozhodnutí, jako je základní vybavení domácnosti nezbytné k uspokojování základních potřeb nájemce a jeho rodiny, nezbytné zdravotní pomůcky, základní ošacení atd.

Můžete v této situaci písemně vyzvat pronajímatele k vydání věcí s tím, že v opačném případě budete požadovat vydání neoprávněně (pište to případně takto, jelikož mu není důvod dávat "návod" jak zadržení věcí zdůvodnit a na případné vznesení zástavního práva Vás případně pronajímatel upozorní) zadržených věcí soudně, což bude pro pronajímatele znamenat nutnost úhrady soudních nákladů. Pronajímatele můžete dále upozornit na to, že způsob, kterým Vás vystěhoval nebyl v souladu se zákonem (opakuji, že zde spekujuli a neznám podrobnosti). Na druhou stranu si je třeba uvědomit, že Vás pronajímatel může dát k soudu za dlužné nájemné a případně obratem do exekuce, což by pro změnu značný nárůst dlužné částky způsobilo Vám. Z praktického hlediska je tudíž třeba uvážit, zda-li by nebylo vhodnější místo právně strohé žádosti napsat "lidský" dopis, ve kterém zrekapituluje situaci (každá ze stran se nějak právně provinila - na Vaší straně je dluh na nájemném, u pronajímatele zřejmě vystěhování a zadržení věcí) a navrhnete konstruktivní řešení: zeptáte se, kdy si věci můžete vyklidit, aby měl pronajímatel byt volný a navrhnete uzavření splátkového kalendáře na dlužnou částku.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším