Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
otazka
Otázka
Dobrý den.chtěl jsem se zeptat jestli se mužu přihlasit trvalý pobyt na městky uřad.před rokem nám zemřeli rodiče a ja byl v zahraničí a byt dostal bratr,a dal jsem mu plnou moc at mě odhlási trvaly pobyt.a ja se ted vratil po roční brigadě a mám neplatnou občanku a trvalý pobyt.a chtěl bych si nahlasit trvaly pobyt v jiném městě na uřadě a nevím jak to mám udělát když mám neplatnou občanku už rok.děkuju moc za odpověd
Odpověď
Dobrý den,
z Vámi uvedených informací vyplývá, že se po roce vracíte do ČR, přičemž máte neplatný občanský průkaz a trvalý pobyt na ohlašovně tj. na obecním či městském úřadu. Nyní řešíte přehlášení Vašeho trvalého pobytu na jiný úřad a zajímá Vás, jak v této věci postupovat.
V případě že máte neplatný občanský průkaz (je celkem jedno z jakého důvodu), je potřeba začít tím, že si zařídíte vystavení nového. V této věci je potřeba se obrátit na příslušný odbor evidence obyvatel, kde si podáte žádost, patrně také zaplatíte pokutu pokud je průkaz opravdu neplatný a Vy jste si ho v řádné lhůtě nevyměnil a následně obdržíte, do doby vystavení nového občanského průkazu, tzv. náhradní doklad.
Při zařizování nového občanského průkazu můžete zároveň nahlásit novou adresu trvalého pobytu. Je však důležité vědět, že tato adresa nemůže být na jiném obecním či městském úřadu. Přehlášení "z obce na obec" náš zákon neumožňuje.
Jaké máte tedy možnosti? Jak jsem již uvedla výše, je možné si zařídit trvalý pobyt na Vaší nové adrese. Zde je dobré vědět, že v případě kdy byste začal žít např. v bytě či domě na základě souhlasu jeho vlastníka tj. bez nájemní či jiné smlouvy, budete potřebovat také jeho souhlas při nahlášení trvalého pobytu. Pokud byste začal bydlet v nájemním bytě, je nutné při přehlašování adresy trvalého pobytu předložit nájemní smlouvu, nicméně některé úřady i v tomto případě vyžadují souhlas pronajímatele.
V případě že nemáte místo, kam byste si nyní mohl nahlásit trvalý pobyt, můžete prozatím zůstat nahlášen na úřadu, zároveň by však bylo potřeba si zajistit tzv. doručovací adresu. Tedy adresu na které se budete zdržovat nahlásit do centrální evidence obyvatel, což lze udělat na úřadu (odbor evidence obyvatel)na základě krátkého formuláře.
Zapsáním doručovací adresy do centrální evidence obyvatel dáváte subjektům, které mohou do centrální evidence obyvatel nahlížet (např. soud, Policie), zprávu že žijete na jiné adrese než je Váš trvalý pobyt, a že je potřeba na tuto Vám doručovat zásilky.
Je ale také dobré vědět, že ne všechny subjekty mají přístup do již zmiňované centrální evidence obyvatel, a proto je potřeba jim Vaši stávající adresu sdělit jednotlivě.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou