Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
trvale bydliště u rodičů
Otázka
Dobrý den, mám trvalé bydliště u rodičů v družstevním bytě,ale nedávno jsem se přestěhovala do nového bytu a chtěla jsem si přepsat trvalé bydliště tam. Otec mi řekl, že pokud si z jeho bytu odhlásím trvalé bydliště, tak v případě jeho úmrtí už nikdo nezůstane evidován trvale na jejich adrese a byt propadne družstvu, které je může nabídnout komu chce a nebo, že ztratím nárok na odkoupení družstevního podílu na tento byt! Chci se tedy zeptat, jestli děti tento podíl dědí po smrti rodičů, i když tam nemají trvalé bydliště (jsme 2 dcery a maminka už nežije) a jesliže si z bytu otce bydliště odhlásím, ztratím nějaký nárok na tento byt rodičů?
Odpověď
Dobrý den,
je si třeba uvědomit, že Váš otec nevlastní byt, ale členský podíl v družstvu a mají s družstvem uzavřenu na užívaný byt nájemní smlouvu.
V případě, kdy zemře některý z manželů a jde o tzv. společné členství, přejde členství v družstvu i nájemní vztah na pozústalého manžela, ale k hodnotě členského podílu se přihlédne při vypořádání dědictví. Zjednodušeně se tak dá říci, že členský podíl se v dědickém řízení neřeší, ale vypořádává se jeho hodnota. Předpokládám, že toto jste absolvovali po smrti Vaší maminky.
Zemře-li druhý z rodičů, tak podle ustanovení § 706 odst. 5 občanského zákoníku přechází nájem bytu a členství v družstvu na dědice, kterému připadl členský podíl.
Zmatky zde někdy způsobuje úprava družstev v obchodním zákoníku, zde totiž obecně platí, že dědic musí požádat představenstvo, aby mohl být členem družstva a je na představenstvu, zda dědice přijme, nebo ho odmítne a vyplatí mu podíl. Tento režim však neplatí pro bytová družstva - přesněji řečeno lze dovodit, že by měl dědic požádat o členství, ale představenstvo nemá právo žádost odmítnout.
Pokud máte pocit, že zde nikde není zmínka o trvalém pobytu, tak máte pravdu - je to z toho důvodu, že údaj o trvalém pobytu na tyto věci nemá naprosto žádný vliv (i u "klasického" přechodu nájmu rozhoduje faktické bydlení a nikoliv to, co je nahlášeno do evidence obyvatel).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravm,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.