Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
manžel nepřispívá na bydlení ani hypotéku
Otázka
Dobrý den, prosím o radu. Jsme manželé a máme byt v osobním vlastnictví. Manžel se odstěhoval, já platím veškeré energie a náklady spojené s bydlením a hypotéku na byt. S rozvodem nejspíš čeká, až bude hypotéka zaplacená a pak se bude chtít podělit o byt. Je povinen mi na bydlení a hypotéku přispívat, ačkoliv byt neužívá, ale má tam stále přístup? Mám ho k placení vyzvat např. doporučeným dopisem? Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
u závazků manželů je vhodné rozlišit vnější a vnitřní rozměr závazku.
Z vnějšího hlediska rozhodují podpisy (kdo sjednal závazek). Neuvádíte, na koho je hypotéční úvěr psaný. Pokud budu předpokládat, že jste v úvěrové smlouvě uvedeni oba jako manželé (spoludlužníci), věřitel nemusí řešit jak si úhradu (ne)rozdělíte. Je-li splátka řádně uhrazena, je vše v pořádku bez ohledu na to, o "čí peníze" šlo. Naopak, není-li splátka řádně uhrazena, může věřitel postihnout oba manžele a nemusí ho zajímat, že podle jejich "vnitřní" dohody měl každý zaplatit 50 % (což jeden z manželů učinil a druhý nikoliv), či měl danou splátku zaplatit 100 % jeden z manželů.
Věřitele takto nezajímá např. ani rozsudek o soudním vypořádání společného jmění. I když bude v rozsudku uvedeno, že dotčený dluh má splácet pouze manžel A, věřitel se řídí tím, kdo mu úvěr podepsal a v případě nesplácení závazku manželem A může klidně požadovat doplacení celého zbytku dluhu po manželovi B.
Vypořádání společného jmění manželů slouží k uspořádání "vnitřních" vztahů a v popsaném případě by mělo toliko ten účinek, že manžel B může po uhrazení dluhu požadovat na základě rozsudku úhradu od manžela A (z pohledu rozsudku zaplatil závazek místo něj).
Nyní k "vnitřním" aspektům. Není-li režim společného jmění manželů upraven jinak, platí pravidlo, že veškerý majetek nabytý za trvání manželství, je až na stanovené výjimky (darování, děditství, restituce, majetek nabytý za osobní majetek), součástí společného jmění manželů.
To znamená, že peníze, které jste si v průběhu manželství vydělala, jsou součástí společného jmění manželů a tudíž nelze tvrdit, že jste na úhradu hypotéky použila "vlastní" peníze. Pokud by tomu tak skutečně bylo (např. na mimořádnou splátku použité zděděné peníze), mohla byste v případě rozvodu a vypořádání majetku požadovat tzv. zápočet, nebo-li vrácení soukromých prostředků vložených do společného jmění manželů.
Použijete-li však na splátku hypotéky peníze tvořící součást společného jmění manželů, nemáte možnost žádat o provedení zápočtu a můžete toliko zkusit přesvědčit soudce, aby upravil výši vypořádacích podílů, jelikož je to odůvodněno nepoměrem, v jakém jste se ve srovnání s manželem zasloužila o společný majetek. To se může, ale nemusí podařit a spor může sklouznout ke komplikovanému dohadování se o to, jak kdo účelně či neúčelně používal "společné" peníze.
Co ve Vaší současné situaci, pokud v této fázi odhlédnu od možnosti, že situaci vyřešíte podáním návrhu na rozvod?
Právní úprava manželství a společného jmění manželů předpokládá, že se manželé dokáží v zásadě dohodnout. Není-li tomu tak, má každý z manželů několik možností:
a) výživné mezi manžely - za trvání manželství mají manželé mezi sebou vzájemnou vyživovací povinnost a to v takovém rozsahu, aby životní úroveň manželů byla v zásadě stejná, tato povinnost je nezávislá na režimu a rozsahu společného jmění manželů, takže je možné požadovat výživné ze skutečně "soukromých" finančních prostředků druhého manžela i to, aby jeden z manželů fakticky vyplácel druhému určitou částku peněz, které obecně vzato tvoří společné jmění manželů,
b) příspěvek na společnou domácnost - každý z manželů se má podílet na nákladech společné domácnosti, ale uplatnění této povinnosti u Vás asi příliš nebude přicházet v úvahu, jelikož z popisu situaci soudím, že ve Vašem případě již o společné domácnosti nelze hovořit,
c) rozhodnutí ohledně společného jmění manželů - obecně platí, že se manželé vzájemně zastupují ohledně běžné správy společného jmění, ale jinak by se na správě společného jmění měli dohodnout. Není-li dohoda možná (a nejde-li o bagatelní věc), může spor manželů o správu společného jmění manželů rozhodnout soud. Nejste-li schopni dosáhnout dohody ohledně nakládání se společně vlastněnou bytovou jednotkou a ohledně způsobu úhrady společného závazku (hypotéčního úvěru), můžete tento Váš spor předložit k rozhodnutí soudu.
Neznám Vaši situaci natolik podrobně, abych mohl posoudit, co a nakolik lze z výše uvedeného použít (např. návrh na rozhodnutí sporu manželů o splácení hypotéky a položek spojených s vlastnictvím bytu + návrh na určení výživného za účelem úhrady energií), nicméně obecně lze doporučit v první fázi zkusit situaci řešit "po dobrém" zasláním písemné výzvy k úhradě toho či onoho a teprve v případě neúspěchu této výzvy či návazných jednání zvážit podání žaloby k soudu.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.