Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Je pronajímatel povinen zajistit v bytě topení? Kdo zaplatí vyvložkování komínu v obecním bytě?
Otázka
Dobrý den, bydlím v obecním domě na Praze 10. Po letošní revizi plynového kotle byla zjištěna závada na výměníku a je třeba kotel buď opravit nebo koupit nový, vzhledem k jeho stáří 17let, bych se raději klonila k novému kotli. Když jsem kotel pořizovala v roce 1995, vše bylo na mé náklady i vyvložkování komínu. Na správní firmě jsem se dozvěděla, že se bude muset znovu komín vyvložkovat, protože se od roku 1995 změnila norma. Kdo je povinen zaplatit vyvložkování komínu? Komín je podle mého soudu součástí domu. Nynější kotel je nebezpečný, zhasíná věčný plamínek. Kotel jsem schopná uhradit, ale žiji sama s dcerou na škole, s vyvložkování je cena dvakrát vyšší. Je pronajímatel povinen zajistit topení v bytě? Děkuji za odpověď Zdravím
Odpověď
Dobrý den,
dovolím si předpokládat, že Vaše nájemní smlouva neobsahuje žádná zvláštní ustanovení řešící problematiku oprav v bytě odlišně od "základního" režimu daného občanským zákoníkem a prováděcím nařízením č. 258/1995 Sb.
Za tohoto předpokladu, můžeme vyjít z toho, že nájemce zajišťuje běžnou údržbu a drobné opravy, přičemž obojí nám blíže definuje již citované nařízení č. 258/1995 Sb. Za drobnou opravu se podle ustanovení § 5 odst. 3 tohoto nařízení považuje mimo jiné: "opravy kamen na tuhá paliva, plyn a elektřinu, kotlů etážového topení na pevná, kapalná a plynná paliva, včetně uzavíracích a regulačních armatur a ovládacích termostatů etážového topení".
Postačuje-li provedení opravy kotle, jde o opravu, kterou byste v zásadě měla hradit Vy. Nájemce je zde nicméně chráněn limitem na součet nákladů za drobné opravy. Podle ustanovení § 5 odst. 6, nesmí za kalendářní rok přesáhnout součet nákladů za drobné opravy částku 70kč/m2 podlahové plochy bytu. Do nákladů se zde započítávají i nezbytné náklady na dopravu a jiné náklady spojené s opravou, jsou-li uvedeny v daňovém dokladu o provedení opravy. Vhodné je rovněž zmínit, jak se zde posuzuje podlahová plocha bytu. Zde se podlahovou plochou bytu rozumí součet podlahových ploch bytu a jeho příslušenství a to i mimo byt, pokud jsou užívány výhradně nájemcem bytu. Podlahová plocha sklepů, které nejsou místnostmi, podlahová plocha balkónů, lodžií a teras se započítává pouze jednou polovinou.
Ohledně kotle by tudíž bylo na místě zjistit, jestli je po odborné stránce dostačující oprava, nebo je již nezbytná výměna. V případě opravy jdou náklady za Vámi (s výše uvedeným limitem), v případě nutnosti výměny za pronajímatelem. Samozřejmě nelze vyloučit dohodu v tom smyslu, že nějakou částkou přispějete a pronajímatel přistoupí k výměně kotle, ačkoliv v současnosti by ještě stačila oprava.
Z hlediska zákonného režimu pak není důvod, proč by náklady vyvložkování komína měl nést nájemce - jde o úpravu, kterou hradí pronajímatel.
Pronajmete-li si byt, který disponuje vytápěním, máte samozřejmě právo požadovat, aby Vám pronajímatel zajistil možnost řádného užívání (byt bylo možné dále vytápět). V opačném případě byste měli jak možnost požadovat slevu z nájmu, tak řešit příslušnou závadu (typicky buď žalovat na odstranění závady a nebo po předchozím upozornění nechat odstranit závadu v nezbytném rozsahu na vlastní náklady a pak žalovat na jejich proplacení).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.