Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
nárok na přízpěvek na bydlení pokud je souhlas od bytového družstva
Otázka
Dobrý den mám dotaz bydlela jsem v pronajatém bytě 2+1 kde vlastníkem bytu byla pronajítelka tudíž jsem měla nárok na příspěvek na bydlení.Nyní jsem se přestěhovala se dvěma dětmi jsem samoživitelka do většího 3+1 ,ale bohužel jsem zjistila,že vlastníkem bytu je družstvo stím,že pronajímatel má dluh na anoitě 25.000kč,pronajímatel tvrdí,že až uhradí částku tak se stává vlastníkem bytu v jeho osobním vlastnicví a tím pádem bych dávky měla dostávat.Nyní na bytovém družstvu získám souhlas a dokumentaci o tom,že mi nájemní družstvo dává souhlas k pronájmu.tudíž bych měla též právo na příspěvek na bydlení je to pravda?
Odpověď
Dobrý den,
jednou ze základních podmínek pro přiznání příspěvku na bydlení je skutečnost, že nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu. Ze zákona o státní sociální podpoře vyplývají ještě další podmínky, které je potřeba splnit, pro odpověď na Váš dotaz, je však stěžejní výše uvedená první podmínka.
Z Vámi uvedených informací vyplývá, že v předchozím bytě jste měla uzavřenou nájemní smlouvu přímo s vlastníkem bytu. V tomto případě mezi Vámi vznikl nájemní vztah, ve kterém byl na jedné straně vlastník jako pronajímatel a na druhé Vy jako nájemce. Z hlediska zákona o státní sociální podpoře jste první z uvedených podmínek splňovala, zároveň jste patrně naplnila i ostatní podmínky, tudíž nic nebránilo, aby Vám byl příspěvek na bydlení vyplácen.
Trochu jiná situace nastala při přestěhování do družstevního bytu. V této situaci je totiž vlastníkem bytu bytové družstvo, Vámi zmiňovaný "pronajímatel" není vlastníkem, ale nájemcem bytového družstva, jehož je zároveň členem. Jinými slovy - v roli nájemce je Váš "pan domácí" nikoliv Vy sama.
Vy můžete být z pohledu družstva posuzována jako osoba ve společné domácnosti jejich nájemce (to byste ale musela s ním žít ve společné domácnosti a nikoliv si od něj bytu pronajímat) nebo můžete bydlet u jejich nájemce "komerčně" a pak byste měla mít uzavřenu s nájemcem tzv. podnájemní smlouvu. K tomu aby tato podnájemní smlouva byla platná, je nutný souhlas vlastníka bytu tj. bytového družstva. Obávám se však, že i když ho získáte, nárok na příspěvek na bydlení Vám nevznikne, jelikož budete v roli podnájemce nikoliv nájemce. Jinými slovy – souhlas s podnájemní smlouvou je na místě z hlediska podmínek stanovených pro platnost podnájmu (v opačném případě byste se musela vydávat za člena domácnosti nájemce). Z pohledu příspěvku na bydlení nemá význam, jelikož příspěvek na bydlení nemůže být vyplácen podnájemci.
Situace by se pro Vás změnila, pokud by nájemce a člen družstva v jedné osobě splnil podmínky pro převod bytu do osobního vlastnictví a byt by byl skutečně převeden do jeho vlastnictví (jestli převodu skutečně brání jen nesplacená anuita si musíte případně ověřit na dotčeném BD). Tehdy byste mezi sebou mohli uzavřít nájemní smlouvu a Vy byste tak splnila jednu ze stěžejních podmínek pro přiznání příspěvku na bydlení.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou