Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
ptačí budka_sousedé
Otázka
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to přesně se sousedskými vztahy v zákonu. Nakolik sousedé můžou omezovat vaše užívání balkonu/loggie,tím, že mají na vlastním balkóne ptačí budku.Bydlíme pod nimi a i když jde o novostavbu,mám celkem obavy,že za chvíli se k nám holuby úplně nastěhují. Celou dobu jsem to nebrala jako sousedský spor - spíš jako jejich nerozumnost a ohrožování okolí. Ptáci přeci i mimo ptačí chřipku přenášejí spousty nemocí a také tím nedělají nic pro jejich ochranu.Bydlíme na Praze 4, která je pořád hodně zelená a je tady dost ptactva, které si umí hledat vše potřebné v lesích. Tak jde jenom o krmení holubů, které v některých městech zakazuje krmit obecný úřad. Nic podobného jsem ale nenalezla na stránkách Prahy 4 a ani na pražských stránkách. Se sousedkou se nedá mluvit a Společenství byt.jednotek se do toho nechce nijak pustit - klasifikovali si to jako spor mezi námi a sousedské vztahy, přičemž holuby budou mít na oknech a balkóně de facto všichni. Jinak by ve všech okolních domech neviseli na šňůrách CDčka. A tak bych Vás moc chtěla poprosit o nějaké vodítko, jestli se dá opřít i o něco dalšího než o větu z občanského zákona, která říká, že bych neměla souseda omezovat v užívání jeho majetku. Děkuji moc a hezký den přeji.
Odpověď
Dobrý den,
v zásadě máte následující možnosti jak postupovat:
1) Požadovat po družstvu, coby pronajímateli Vašeho bytu, aby Vám zajistil nerušený nájem bytu. V případě, že družstvo dojde k závěru, že o nedovolené zasahování nejde, můžete nárok vůči družstvu uplatnit soudně. 2) Požadovat přímo po dotčených sousedech, aby se zdrželi všeho, čím nad míru přiměřenou poměrům zasahují do Vašeho užívání bytu. V případě, že sousedé nesjednají nápravu dobrovolně, lze otázku přiměřenosti rušení opět řešit před soudem. 3) Obrátit se na místně příslušnou stanici s tím, že se domníváte, že výskyt ptactva je takového rozsahu, že dochází k ohrožení veřejného zdraví.
Z Vašeho dopisu jsem však nabyl dojmu, že v současnosti k žádnému rušení nedochází a toliko se obáváte, jak se situace vyvine. V takové situaci lze s výše uvedenými postupy uspět dosti těžko - nemůžete žalovat na nadměrné rušení, které by se mohlo v budoucnu vyskytnout. Prakticky lze doporučit k uvážení, zda na svůj balkon neumístit zařízení, které by ptáky plašilo - oblíbené jsou např. Vámi uváděné CD disky. V situaci, kdy přikrmování ptactva povede k tomu, že je zasahováno do Vašich práv - např. koncentrace ptačího trusu na Vašem balkónu, lze použít některé z Výše uvedených řešení.
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.