Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
obtěžování souseda
Otázka
Dobrý den,mám RD a sousedím s majitelem,který podniká jako prodejce stavebnin.Na své zahradě si udělal sklad stavebniho materiálu,vlastní asi 4 náklaďáky a nějaké zdvižné vozíky.Problém je ale v tom,že i v neděli již od rána startuje (tůruje) tato různá vozidla takže naše děti nejenom,že se budí ale po celé dny nemůžeme takřka na zahradu z důvodu velikého hluku a příšerného zápachu z výfukových plynů těchto zastaralých vozidel.Tento pán tam po té zahradě stále jezdí,něco přemistuje,převáží, no je to hůza.Protože tam bydlí,jeho práce nikdy nekončí.Moc mě to trápí a nevím jestli se mohu nějak bránit.Myslíte,že by se našlo nějaké rozumné řešení? Děkuji za odpověď, přeji Vám příjemný den a fajn sousedy.
Odpověď
Dobrý den,
odpovídám na Váš dotaz, ve kterém popisujete jednání Vašeho souseda. Nezmiňujete, zda a jaké kroky jste již v této věci učinila, proto Vám nastíním všechny možnosti, které máte k dispozici.
V oblasti sousedských vztahů a jejich řešení, se jako první krok nabízí snaha o uzavření dohody mezi Vámi a sousedem, která by měla eliminovat nepříjemnosti plynoucí z jeho činností.
V situaci kdy není ústní dohoda možná, jelikož se druhá strana odmítá dohodnout na režimu, který by byl pro všechny přijatelný, může být dalším krokem zaslání písemné výzvy k odstranění závadného stavu (ve Vašem případě k eliminaci nepřiměřených hluků a pachů). Výzvu je vhodné zaslat doporučeně s dodejkou, kopii si ponechat.
Pokud ani po zaslání Vaší výzvy nenastane žádná změna, můžete se domáhat tzv. zachování pokojného stavu, který upravuje § 5 Občanského zákoníku. Žádost o zachování pokojného stavu se doručuje příslušnému obecnímu či městskému úřadu. Jedná se o správní řízení, ve kterém je správní orgán povinen rozhodnout ve lhůtě 30 až 60 dnů. Na základě této žádosti, může správní orgán sousedovi uložit, aby byl obnoven předešlý stav tj. stav před zahájením jeho podnikání a před obtěžováním okolí hlukem a pachem (zde vycházíme z předpokladu, že se jedná o novou záležitost a nikoliv o případ, kdy soused Vámi popsaným způsobem již delší dobu zahradu "pokojně" užívá).
V krajním případě je možné řešit jednání souseda soudním řízením. Konkrétně se lze "opřít" o § 127 Občanského zákoníku, ze kterého mj. vyplývá: "Vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv. Proto zejména nesmí ohrozit sousedovu stavbu nebo pozemek úpravami pozemku nebo úpravami stavby na něm zřízené bez toho, že by učinil dostatečné opatření na upevnění stavby nebo pozemku, nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi, nesmí nechat chovaná zvířata vnikat na sousedící pozemek a nešetrně, popřípadě v nevhodné roční době odstraňovat ze své půdy kořeny stromu nebo odstraňovat větve stromu přesahující na jeho pozemek."
V případné žaloby byste jako žalobce měla požadovat, aby soud rozhodl o tom, že se má soused zdržet rušení pokojného stavu. Také je vhodné vědět, že v případě kdy byste zahájila soudní řízení jako žalobce bude potřeba, abyste byla schopna unést své důkazní břemeno (prokázat, že Vás soused skutečně obtěžuje svým chováním nad míru přiměřenou poměrům). Vzhledem k tomu že tento typ řízení nebývá obvykle zcela jednoduchý na dokazování a v neposlední řadě je často provázen emocemi, bylo by vhodné mít právní zastoupení (byť to jinak ze zákona není v tomto případě nutné). Seznam advokátů včetně jejich zaměření naleznete na http://vyhledavac.cak.cz/Units/_Search/search.aspx konkrétně pod zaměřením 01.
Neznáme bližší podrobnosti, nicméně jedním ze směrů úvah může být i to, jestli soused vzhledem k rozsahu své činnosti neužívá pozemek v rozporu s územním plánem a určením pozemku (jedna věc je, když soud nepřiměřeně ruší motorovou pilou a druhá, když si na pozemku postaví pilu). Jednou z variant je tudíž i nafotit (raději pokud možno bez osob, ať nemáte zbytečné potíže s ochranou osobnosti) a sepsat způsob užití pozemku a obrátit se na obec s tím, že se domníváte, že soused již porušil dovolené meze využití dotčeného pozemku a mělo by vůči němu být zahájeno správní řízení, které může skončit uložením pokuty či k příkazem odstranění stavby/skládky materiálu atd. (je-li co odstraňovat).
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová a Ondřej Načeradský
Občanská poradna o. s. Společnou cestou