Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Povinnost náhrady ubytování
Otázka
Dobrý den, velmi podobná situace vznikla i u nás doma (http://www.spolcest.cz/obcanska-poradna-jm/internetova-poradna/7/4482/) Prosím o radu, zda je mojí povinností zajistit náhradní ubytování dle níže uvedených faktů:
Jsem majitelka rodinného domu, ve kterém bydlí i můj syn se svojí družkou, její plnoletou dcerou z jejího rozvedeného manželství a společnou dcerou, narozené ve vztahu druh (syn)- družka. Družka prohlásila, že dále s mým synem nechce žít, ale jiné bydlení, než to dosavadní, si nezajišťuje. Rodinný dům v současné době prodávám. Jsem povinna zajistit této družce náhradní ubytování? Pro syna samozřejmě byt zajistím (zakoupím). Podotýkám, že syn bude usilovat o svěření svého dítěte do své péče. Předem děkuji za Vaši odpověď a zdravím
Odpověď
Dobrý den,
z Vámi popsané situace dovozuji, že Váš syn bydlí ve Vašem domě na základě Vašeho souhlasu. Z dotazu ale není zřejmé, na základě jakého právního důvodu užívá dům synova družka se svou zletilou dcerou. Tato otázka je důležitá pro určení osoby, která bude vůči družce a její dceři podnikat další kroky. Pokud družka s dcerou nežijí ve Vašem domě v nájemním poměru nebo v podnájmu, pak pravděpodobně žijí v domě na základě Vašeho souhlasu (souhlas vlastníka nemovitosti) nebo na základě souhlasu syna jako členky jeho domácnosti.
Ten, kdo udělil družce a její dceři souhlas s užíváním domu, může tento souhlas odvolat (písemně a prokazatelně doručeno, s výzvou a lhůtou k opuštění domu a s upozorněním na možné soudní řízení a náhradu nákladů tohoto řízení - viz Vámi uvedený dotaz s odpovědí z 24.8.2011). Pokud družka s dcerou dům neopustí, můžete se Vy nebo syn domáhat vystěhování prostřednictvím žaloby na vyklizení a popř. následné exekuce vyklizením. Pravděpodobně nejvhodnějším i vzhledem k zamýšlenému prodeji domu by bylo, abyste souhlas s užíváním domu družce a dceři odvolali oba dva (Vy i syn) a případně poté Vy coby vlastník podala žalobu na vyklizení s tím, že jste oba dva odvolali souhlas s užíváním domu.
Bytová náhrada nenáleží, pokud jste se na ní předem nedohodli. Soud však s ohledem na dobré mravy (okolnosti případu, péče o nezletilé dítě apod.) by mohl upravit podmínky pro vyklizení domu (lhůta pro vyklizení, bytová náhrada atd.).
V dotaze uvádíte, že dům nyní prodáváte. Pokud se družka s dcerou odmítnou vystěhovat, je třeba na tuto skutečnost upozornit kupujícího, neboť v opačném případě by mohlo jít o právní vadu prodeje nemovitosti, za kterou byste nesla zodpovědnost.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou