Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Musí mít můj bratranec, který bydlí v mém družstevním bytě podnájemní smlouvu
Otázka
Musí mít můj bratranec, který bydlí v mém družstevním bytě, uzavřenu podnájemní smlouvu se mnou , když je vlastně členem rodiny ???
Odpověď
Dobrý den,
pokud mezi Vámi půjde o "komerční" vztah, kdy bratranci umožníte užívání svého bytu za úplatu, tak není důvod, proč by Váš vztah nemohl být posouzen jako podnájem. Podstatná jsou vzájemná práva a povinnosti, nikoliv zda se jedná o "cizí" osobu či příbuzného. Připomenu, že podle stavu od 1.1.2014 je stále nutný souhlas vlastníka (družstva) k podnájmu, nejde-li o případ, kdy budete v bytě sám dále bydlet spolu s podnájemníkem (jinak řečeno - podnájem místnosti v nájemcem dále užívaném bytě souhlas nevyžaduje).
Nepůjde-li o komerční vtah a umožníte svůj byt bratranci užívat bezúplatně (respektive si bratranec bude platit pouze náklady), nejde o podnájem v pravém smyslu, byť je i v těchto situacích dovozováno, že byste ve výše uvedeném případě měl mít k dispozici souhlas pronajímatele. Z hlediska smluvních typů má k tomuto vztahu nejblíže smlouva o výpůjčce (bezúplatné poskytnutí věci k užívání na sjednanou dobu), přičemž z hlediska daňových předpisů máme v současnosti uvedeno, že příjem ve formě prospěchu plynoucího ze smlouvy o výpůjčce nepodléhá dani z příjmů. Osobně bych proto vycházel z toho, že by zde u bezplatného poskytnutí družstevního bytu neměl být problém z hlediska finančního úřadu, ale nejsem specialista na daně, takže lze doporučit probrat s fin. úřadem, jestli z Vámi sjednaného právního vztahu nebudou dovozovat daňovou povinnost.
Pro úplnost pak dodám, že pokud byste v bytě bydleli společně, tak v situaci, kdybyste se společně podíleli na nákladech a fungovali na principu "jednoho hrnce", tak je možné bydlení bratrance považovat za bydlení coby člena domácnosti a nepůjde o žádný z výše uvedených právních vztahů (což nicméně nic nemění na povinnosti nahlásit změnu osob užívajících byt).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.