Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
trvalý pobyt manžela v "mém" družstevním bytě
Otázka
Dobrý den,
nedávno jsem se vdala, s manželem jsme obývali a obýváme družstevní byt (členský podíl v družstvu je psán na mne). Zajímalo by mne, zda je nutný pro nahlášení trvalého pobytu manžela souhlas družstva, coby majitele nemovitosti.
Předem děkuji za odpověď,
Odpověď
Dobrý den,
problematiku hlášení trvalého pobytu upravuje zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel. Z § 10 odst. 6, písm. c) tohoto zákona vyplývá, že: "Při ohlášení změny místa trvalého pobytu podle odstavce 5 je občan povinen doložit vlastnictví bytu nebo domu, nebo doložit oprávněnost užívání bytu, anebo předložit úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu. Takové potvrzení se nevyžaduje v případě, že oprávněná osoba potvrdí souhlas na přihlašovacím tiskopisu k trvalému pobytu před zaměstnancem ohlašovny."
V situaci kdy jste vlastníkem členského podílu, jste také členka bytového družstva se všemi právy a povinnostmi a v neposlední řadě jste zároveň nájemce obývaného bytu (máte uzavřenou nájemní smlouvu s vlastníkem bytové jednotky - bytovým družstvem) tj. osobou oprávněnou viz výše citovaný § 10 odst. 6 písem. c) zákona o evidenci obyvatel. Pro přihlášení trvalého pobytu bytu Vašeho manžela by tedy mělo stačit doložit příslušnému úřadu Vaši nájemní smlouvu a Váš souhlas (buď písemný úředně ověřený nebo vyjádřený osobně).
Praxe úřadů se však může často lišit a není tedy úplně vyloučeno, že navzdory výše uvedenému, může příslušný úřad požadovat souhlas majitele nemovitosti tj. bytového družstva.
Pro úplnost dodávám, že v situaci kdy člen družstva uzavře manželství, nevznikne druhému z manželů automaticky členství v družstvu, dojde však ke vzniku společného nájmu manželů (viz § 745 nového občanského zákoníku). Vašemu manželovi tak vznikne také užívací právo k bytu (to je však v principu složitější dokládat, než Vaši smlouvu a Váš souhlas).
V případě potřeby se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou