Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Vnuk s rodinou okupuje prarodiče
Otázka
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Vnuk se v lednu 2014 nastěhoval k prarodičům s přítelkyní, která byla těhotná. Prarodiče souhlasili s nastěhováním pod podmínkou, že si najdou jiné bydlení a to do října 2014. Vnuk se již s přítelkyní a společným synem, se kterým se od porodu do domu vrátili, z domu nehodlají odstěhovat. Užívají veškeré vybavení bytu. Smlouva o dočasném nájemním vztahu sepsána nikým nebyla. Je možné, aby jim po určité době (případě jaké?) vznikl nárok na část jejich řadového domu a nemohli je tak vystěhovat? Co bychom měli podniknout, aby k tomu nedošlo a tak stařečci nepřišli o vysněné bydlení?
Odpověď
Dobrý den,
v popsaném případě bydlí vnuk s přítelkyní a dítětem pouze na základě souhlasu majitelů nemovitosti, lidově řečeno bydlí "na dobré slovo". Majitelé nemovitosti mají samozřejmě možnost souhlas odvolat, respektive odkázat na to, že souhlasili s jejich spolubydlením pouze do října 2014. Pokud by se nechtěli následně z bytu vystěhovat, je možné proti nim podat žalobu na vyklizení nemovitosti a pokud by neuposlechli ani soud, bylo by je na základě pravomocného rozsudku možné vyklidit exekučně.
V praxi se lze setkat s tím, že majitelé nemovitosti nechtějí čekat na rozhodnutí soudu a tak dotčené "nechtěné spolubydlící" fyzicky odstěhují (typicky vymění zámek v době jejich nepřítomnosti) a osobní věci jim následně vydají, či je nechají někde uložit (aby si je dotčení mohli vyzvednout). U svépomoci však vždy existuje riziko, že protistrana tento svévolný postup napadne u soudu a soud následně posuzuje, jestli taková svépomoc byla vzhledem k situaci adekvátní a zda nešlo o jednání v rozporu s dobrými mravy.
Po právní stránce tak v zásadě nejde o nic složitého - rozhodně vnukovi nevznikne na základě popsaného souhlasu se spolubydlením vlastnické právo k nemovitosti či její části. Podstatně složitější však bude pravděpodobně situace z hlediska rodinných vztahů, pakliže si prarodiče na jedné straně budou přát, aby vnuk s rodinou byt opustili, ale na druhé straně nebudou chtít proti němu nic podniknout. V takové situaci lze doporučit jim poskytnout rodinnou a psychologickou podporu, aby se časem dokázali rozhodnout, zda a jak chtějí situaci řešit, či ji dále snášet.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo dále upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.