Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Mám nárok na státní podporu na bydlení nebo na doplatek na bydlení?
Otázka
Dobrý den. Před 4roky mě bylo zrušeno užívací právo v bytě BD krajským soudem tkz. deklaratorní žalobou na vyklizení. V bytě stále bydlím, nájem a služby řádně platím, jsou mi předepisovány a ročně přeplatky vyúčovány. Smlouvu na byt jsem měla z roku 1985 s bývalým vlastníkem -městem. Zatím je podána dva a půl roku žaloba na bývalého vlastníka město, které se mnou nevypořádalo řádně pohledávky. Papírově s razítkem jsou slevy na bydlení přiznané, ale fyzicky účetně nebyly nikdy provedeny. Stejný správce jak pro město tak nyní pro BD vykázal neexistující dluhy, jelikož neodečetl přiznané slevy uvedené i v rozsudku.Je podán návrh na exekuci a já jsem podala žádost o odklad a zastavení exekuce. V současné době jsem vyčerpala veškeré své rezervy a jelikož už čtvrtým rokem žiji na hranici životního minima, nemohu si vyzvedávat léky, které potřebuji a na které nemám. Bylo mi sděleno, že není právní vztah a že BD ode mě čerpá peníze za nájem neoprávněně a že se vlastně obohacuje.Bylo mi sděleno ať přestanu platit nájem, protože smlouva není. Pak bych na léky měla. Nevím si rady a nevím co mám dělat. Mám nárok na státní příspěvek na bydlení či mohu přímo žádat o doplatek na bydlení, když mi můj důchod nestačí na základní životní potřeby, jako je jídlo, ošacení a léky? Nebo mi doporučíte přestat hradit nájem a platit pouze služby jako jsou zálohy na teplo a teplou vodu? Děkuji za Vaše vyjádření. S pozdravem
Odpověď
Dobrý den,
na základě informací obsažených v dotaze by bylo nezodpovědné Vám rezolutně doporučovat kroky jako je ukončení plateb "nájmu".
Zmiňujete, že před čtyřmi lety Vám bylo zrušeno užívací právo žalobou na vyklizení. Nejsem si jist o co se přesně jedná, pokud šlo o nájemní byt, je postup takový, že nejprve musí dojít ke skončení nájemní smlouvy (uplynutím sjednané doby, výpovědí, která není úspěšně napadnutá u soudu..) a teprve poté je možné úspěšně žalovat na vyklizení. Prohrála-li jste žalobu na vyklizení před čtyřmi lety je v zásadě "divné" že v bytě stále bydlíte, jelikož na základě takovéhoto pravomocného rozsudku se již pronajímatel měl možnost obrátit na soudního exekutora, aby Vás fyzicky vyklidil z dotčeného bytu. Je samozřejmě možné, že pronajímatel k tomuto kroku nepřistoupil s ohledem na Váš sociální či zdravotní stav či z nějaké jiné pohnutky. Nelze vyloučit ani to, že v rámci rozsudku na vyklizení soud uložil pronajímateli podmínky vyklizení, které doposud nebyly splněny.
Tak či onak - lze předpokládat, že postoj pronajímatele ke skutečnosti, že stále v dotčeném bytě bydlíte by se mohl rázem změnit, pakliže přestanete platit nájem. Neznáme podrobnosti ohledně Vašeho bydlení (zda jsou splněny podmínky rozsudku na vyklizení, z jakého důvodu jste neuposlechla rozsudek soudu, z jakého důvodu rozsudek nevyužil pronajímatel a nenechal Vás vyklidit), nicméně je třeba brát na zřetel, že je možné, že by se obratem poté, co byste přestala platit, dostavil k Vám do bytu exekutor, který by Vás vystěhoval.
Neuvádíte bližší podrobnosti ke své sociální a ekonomické situaci. Situace, kdy občan nemá dostatečné příjmy ke krytí přiměřených nákladů na odpovídající bydlení se řeší prostřednictvím příspěvku na bydlení a doplatku na bydlení.
Příspěvek na bydlení se vyplácí vlastníkům či nájemcům bytu (či domu), přičemž zákon zde pro účely dávky považuje za dobu trvání nájemního vztahu i dobu od zániku členství v bytovém družstvu do uplynutí lhůty k vyklizení bytu, dobu od smrti nájemce služebního bytu nebo bytu zvláštního určení do uplynutí lhůty k vyklizení tohoto bytu a dobu od trvalého opuštění služebního bytu nebo bytu zvláštního určení jeho nájemcem do uplynutí lhůty k vyklizení tohoto bytu. Obávám se, že do těchto podmínek se nevejdete.
Druhá dávka, doplatek na bydlení, slouží primárně pro situace, kdy někdo pobírá příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí (současný nástupce dříve používaného doplácení do životního minima) a přesto po vyplacení těchto dávek je jeho situace taková, že po uhrazení přiměřených nákladů na bydlení mu na ostatní životní potřeby nezbývá ani částka živobytí (dnes se nedoplácí do životního minima, ale do částky živobytí, která může být vyšší či nižší než životní minimum v závislosti na dalších okolnostech).
Doplatek na bydlení lze nicméně ve zvláštních případech přiznat i na jiné formy bydlení, takže jde (na základě přiznání výjimky) vlastně o jedinou dávku na hrazení bytových potřeb osob, které nebydlí ve vlastním či nájemním bydlení. Osobně jsem se ještě nesetkal s tím, že by úřad přiznal doplatek na bydlení na náklady ve Vaší situaci, nicméně teoreticky by si bylo možné zkusit podat žádost.
Osobně bych nicméně spíše zvážil buď zkusit Vaše další bydlení v bytě s pronajímatelem legalizovat (uzavřít smlouvu např. nájem na dobu určitou - když už Vás v bytě stejně nechává, tak by Vám na to třeba také mohl dát smlouvu..) nebo řešit přestěhování do jiného bydlení, které by bylo ve Vašich ekonomických možnostech či by na něj bylo možné lépe získat dávky.
Vaše situace bude nepochybně složitější, ale pokusil jsem se na základě dostupných informací o alespoň základní nastínění - dle potřeby bych doporučil zvážit možnost osobní konzultace v naší, či některé jiné asociační občanské poradně (www.obcanskeporadny.cz) popřípadě samozřejmě můžete svůj dotaz doplnit či upřesnit e-mailem.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.