Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Student + OSVČ
Otázka
Dobrý den, je mi 22 let, bydlím 5 let sám v bytě.
Zároveň ale podnikám a začal jsem tento rok i studovat vysokou školu s podobným zaměřením , ve kterém podnikám. Jde o prezenční studium a tak mám méně času na podnikání. Co se týká rodičů, odmítám se po nich dožadovat jakýchkoli peněz z osobních důvodů. Mám tedy právo dostat nějakou dotaci nebo podporu ať už je to na cokoli? DĚKUJI.
Odpověď
Dobrý den,
na základě poskytnutých informací dost dobře nelze posoudit zda a případně na jakou "dotaci nebo podporu" byste mohl mít nárok.
Pokud jde o "dotace" jde o velmi široký pojem, kdy opravdu neposoudím, jestli např. v rámci podnikání byste měl možnost požádat si v rámci některého z evropských či národních dotačních programů a popravdě takovéto poradenství není ani předmětem naší činnosti.
Pokud pod "podporou" budu rozumět různé sociální dávky, tak nepředpokládám, že byste byl v situaci, kdy by bylo na místě uvažovat o některé z dávek ze systému nemocenského (např. nemocenská) či důchodového pojištění (např. invalidní důchod).
Systém státní sociální podpory je určen primárně pro rodiny s dětmi, jako samostatně žijící osobu by Vás potenciálně mohl zajímat příspěvek na bydlení za předpokladu, že bydlíte ve vlastním či nájemním bytě (podnájem nestačí) ve kterém máte trvalý pobyt a 30 % (v Praze 35 %) Vašich rozhodných příjmu nestačí na úhradu uznatelných nákladů na bydlení - bližší informace k této dávce naleznete na http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni.
Dále v situaci, kdy studujete prezenčně, můžete být považován za nezaopatřené dítě a pokud Váš rozhodný příjem nepřevyšuje 2,4 násobek Vašeho životního minima (pokud budete posuzován jako jedinec a nikoliv s rodinou, jde aktuálně o částku 3 410 Kč, takže 2,4 násobek je 8 184 Kč) můžete požádat o přídavek na dítě - viz. http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prid_na_dite.
Dále existuje systém dávek pro osoby se zdravotním postižením, budu předpokládat, že v tomto ohledu znevýhodněný nejste.
Na závěr, pak "záchranou sociální síť" tvoří dávky pomoci v hmotné nouzi, které mají řešit situace občanů, kteří nemají na úhradu nejnutnějších životních potřeb - neuvádíte nic bližšího ke své ekonomické situaci, takže ani zde neposoudím, jestli by u Vás mělo smysl uvažovat o dávce jako je příspěvek na živobytí, zvlášť upozornit si dovolím na doplatek na bydlení - ten sice primárně slouží jako doplatek pro osoby, které nemají dostatečně kryté náklady na bydlení, byť pobírají příspěvek na živobytí i příspěvek na bydlení, nicméně na základě výjimky lze dávku poskytnout i na formy bydlení, které neumožňují čerpat příspěvek na bydlení (pro řadu osob tak jde o jedinou potenciálně využitelnou dávku na bydlení). U dávek v hmotné nouzi je nutno upozornit, že se hodnotí míra využití svých možností k řešení situace, takže úřad by zkoumal zda máte možnost uplatnit výživné po rodičích a proč tak nečiníte. Další informace naleznete např. na http://portal.mpsv.cz/soc/hn.
Je-li Váš příjem ze samostatné výdělečné činnosti, je třeba upozornit na skutečnost, že pokud nebude považována za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, dochází k tomu, že se pro účely dávek stanoví minimální výše příjmu, která se započítá i když byste vykázal příjem nižší. V případě státní sociální podpory i hmotné nouze jde o 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství (podle dávky se pak liší za který rok přesně se průměr použije).
V souvislosti s vysokoškolským studiem lze doporučit rovněž prostudovat možnosti získání stipendia od Vaší školy.
Bohužel na základě poskytnutých informací nelze poskytnout konkrétnější odpověď. V případě potřeby svůj dotaz upřesněte, popřípadě zvažte osobní konzultaci v naší či jiné asociační poradně (www.obcanskeporadny.cz).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.