Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Užívání nemovitosti po rozvodu
Otázka
Přítel se rozvedl, s bývalou manželkou mají dům. Manželka se ještě před rozvodem odstěhovala. Bydlí ve svém bytě a do domu, který je jejich společný si chodí, kdy se jí zachce. Nepřispívá ani korunu na provoz domu. Já se tam nastěhovat nesmím, prý je půlka její a může si tam chodit, kdy chce, je to psrávné? Jak máme postupovat dále? Opravdu si tam může chodit kdy chce a nic nepřispívat? Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
neuvádíte, zda-li přítel se svojí bývalou manželkou má dotčený dům v režimu společného jmění manželů (společné jmění manželů se po rozvodu buď dohodou nebo soudně vypořádá, popřípadě se po třech letech "nečinnosti" vypořádá automaticky), nebo v režimu podílového spoluvlastnictví.
Tak či onak, ať jde o nevypořádané společné jmění manželů, nebo podílové spoluvlastnictví se stejnými podíly, jde o situaci, kdy ani jeden z bývalých manželů nemá možnost přehlasovat druhého, takže o tom, jak naložit se společnou věcí se buď musí dohodnout, nebo se soudit. Teoreticky se je možné samozřejmě soudit o to, aby soud přivolil s konkrétním rozhodnutím, jak společnou věc využít, ale pokud k tomu nejsou zvláštní důvody, je zpravidla účelnější se (není-li řešení dohodou možné) rovnou soudit o vypořádání dotčeného majetku.
Pokud byste se rozhodli, že dotčený dům budete společně užívat, může se Vám skutečně stát, že bývalá manželka Vašeho současného přítele se bude soudně bránit tomu, že nesouhlasila s takovýmto využitím domu. Na druhou stranu ať již se bavíme o režimu společného jmění manželů či podílové spoluvlastnictví, jsou oba majitelé povinni přispívat na náklady plynoucí z dotčeného majetku v případě společného jmění manželů může být jednoduší toto zohlednit při vypořádání společného jmění manželů, u podílového spoluvlastnictví nezbývá než v případě absence dohody uplatnit nárok na proplacení části nezbytných (nebo odsouhlasených) nákladů samostatnou žalobou.
V dotazu neuvádíte prakticky žádné bližší informace, takže bohužel nelze ani poskytnout konkrétnější informace. Pakliže si to můžete dovolit, lze doporučit ohledně vypořádání nemovitosti či uzavření dohody o jejím společném užíváni využít služeb advokáta (vzhledem k předpokládané ceně může jít o účelnou "investici").
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.